O Światowym Dniu Książki w Oddziale dla Dzieci

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzimy 23 kwietnia, z tej szczególnej okazji Oddział dla Dzieci odwiedzili uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 3 we Włodawie. W tym roku święto książki wypadło w niedzielę, dlatego uczniowie kl. 0 „c” wraz z wychowawczynią, panią Jagodą Kuczewską gościli w naszej Książnicy w czwartek, 20 kwietnia.

Wizyta w bibliotece, dzieci z SP3, 20.04.17 r.

Spotkanie rozpoczęliśmy od obejrzenia krótkiego filmiku o pierwszych książkach. Zanim jednak zasłuchaliśmy się w wypowiedź lektora, zadałam moim gościom wstępne pytanie o początek piśmiennictwa. Natychmiast doczekało się ono poprawnych odpowiedzi uczniów Uśmiech Równie trafne były rozwiązania zagadek i quizów o książkach, przygotowanych na okoliczność spotkania.

Tradycją Światowego Dnia Książki, który po raz pierwszy obchodzony był w Katalonii w 1926 roku, jest wręczanie kobietom czerwonych róż, symbolizujących krew smoka pokonanego przez Św. Jerzego, natomiast mężczyznom daruje się książki.

Legenda o Św. Jerzym i smoku spotkała się z pozytywną reakcją dzieci, które ochoczo wizualizowały broń, którą Jerzy mógł smoka pokonać Uśmiech

Dużym zainteresowaniem moich gości cieszył się przegląd wyjątkowych woluminów. Uczniowie mieli okazję porównać wygląd, wagę i treść książek. Dźwigali więc najcięższą, podziwiali najstarszą z 1900 roku, zachwycili się najmniejszą, zadumali nad smutną i rozbawili przy wesołej. Dużo emocji wywołały książki dotykowe, przestrzenne i dźwiękowe.

Na zakończenie spotkania każdy wykonał pamiątkową zakładkę do swoich ulubionych książeczek.

Dziękując za spotkanie zachęcam do kolejnych wizyt we włodawskiej Książnicy.

Joanna Orzeszko

Fot. Małgorzata Topolska

Jesteś› tutaj: Oddział dla Dzieci O Światowym Dniu Książki w Oddziale dla Dzieci