Światowy Dzień Pingwina w Bibliotece

We wtorek 25 kwietnia gościliśmy w naszej bibliotece dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 we Włodawie, kl. 0 „a” pod opieką pani Jolanty Ostapiuk. Tego dnia obchodzony jest Światowy Dzień Pingwina.

Wizyta w bibliotece, dzieci z SP2, 25.04.17 r.

Wiosenne święto zostało ustanowione po tym jak naukowcy zaobserwowali, że przez 7 lat z rzędu kolonia pingwinów Adeli po spędzeniu wielu miesięcy na morzu, powracała na Antarktydę do swoich terenów lęgowych właśnie 25 kwietnia'

Aby uczcić ten wyjątkowy dzień, prowadząca zajęcia ubrana była na biało-czarno z pomarańczową apaszką na szyi.

Dzieci dowiedziały się, że na świecie istnieje 17 gatunków pingwinów. Przygotowałam kilka najciekawszych modeli, aby pokazać dzieciom jak wyglądają. Największym pingwinem jest pingwin cesarski, którego wzrost (według różnych źródeł) waha się między 110 a 130 cm. Najmniejszy jest żyjący w Australii pingwinek mały osiągający wzrost 33 cm (z ogonem jego długość wynosi do 40 cm). Podczas prezentacji omawiałam każdy z nich.

Kiedy zaprezentowałam pierwszy model pingwina, z końca sali odezwał się cichy głos „To pingwin cesarski” odezwała się Zuzia. Na pytanie skąd zna nazwę tego właśnie pingwina odparła „Przecież interesuję się przyrodą”.

Przeczytaliśmy sobie fragment książki „ Pan Popper i jego pingwiny”- Richard i Florence Atwater oraz przygody Neli małej reporterki „Nela na kole podbiegunowym”, dostępne w naszej bibliotece do których zapoznania zachęcam naszych czytelników. Podobnie jak bohater książki pan Popper nie mogliśmy wyruszyć na podbój Antarktyki, ale za pomocą globusa przybliżyłam dzieciom miejsca gdzie notujemy występowanie pingwinów. Następnie przystąpiliśmy do wykonania prac grupowych, polegających na wykonaniu przybornika szkolnego, który może sprawować funkcję zabawki rozwijającej przy tym zdolności motoryczno-manualne.

Wiele radości sprawiło uczestnikom spotkania testowanie wykonanych na zajęciach przedmiotów.

Serdecznie dziękuję dzieciom za aktywne uczestnictwo podczas zajęć i zapraszam do biblioteki.

Małgorzata Topolska

Jesteś› tutaj: Oddział dla Dzieci Światowy Dzień Pingwina w Bibliotece