Z górki na pazurki – ferie w bibliotece

Podczas pięciu dni naszych spotkań z dziećmi w ramach Ferii w Bibliotece 2018 działo się naprawdę dużo. W poniedziałek pokonaliśmy wspólnie plansze Wielkiej Gry Literackiej. Aby dotrzeć do mety dzieci musiały się wykazać znajomością najpopularniejszych książek, które powstały z myślą o nich oraz zagadnień z dziedziny bezpiecznego korzystania z zasobów internetu. Wysłuchaliśmy też pięknej historii o zmianie i poszukiwaniu swojego miejsca, czyli „Lew w Paryżu" autorstwa Beatrice Alemagny przedstawionej w formie teatrzyku Kamishibai. Dla zachowania równowagi pomiędzy wysiłkiem intelektu i ciała wykorzystaliśmy makulaturę do rozegrania bitwy na śnieżki.

27625335 1942324015808264 8047659401703318325 o

We wtorek rozpoczęliśmy warsztaty z druku na drewnie. Przez ponad godzinę towarzyszył nam szum papieru ściernego oraz wszechobecny klej, który oprócz drewna i papieru posklejał nasze palce. W chwili odpoczynku przeczytaliśmy rozdział książki „Mam prawo!" Grzegorza Kasdepke, w którym autor wyjaśnia prawa i obowiązki dzieci przysługujące im w zakresie korzystania z komputera.

Podczas środowych zajęć sprawdziliśmy jakie efekty udało się nam osiągnąć w kwestii transferu obrazu na drewno. Powstało całe mnóstwo kolorowych prac, które osuszaliśmy i zabezpieczaliśmy przed zniszczeniem. Jeszcze więcej kolorów przyniosły nam zabawy z chustą, zabawy ruchowe i gra w Tik Tak Bum, w ramach której ćwiczyliśmy tworzenie wyrazów.

Chociaż od Walentynek dzielił nas prawie tydzień, to udało się nam porozmawiać o miłości i buziakach. Ułatwił nam to teatrzyk Kamishibai na podstawie wiersza Agnieszki Frączek pt. "Całusy i buziaczki". Kreatywność dzieciaków rozbudziła się na dobre podczas warsztatów plastycznych "Zakochane koty". Efekty będziecie mogli zobaczyć już wkrótce w naszej Galerii Na Piętrze. Na koniec tak się rozbrykaliśmy, że nie obyło się bez wizyty Dzielnicowych z Komendy Policji Powiatowej we Włodawie. Zdradzimy Wam w sekrecie, że kilka osób zostało zakutych w kajdanki! Dzięki koleżeńskiej postawie, uczestniczących w feriach, Dagmary i Aleksandra Lewczuków oraz ich brata Dawida (który wytrwale nosił pudełko) udało nam się uczcić tradycję Tłustego Czwartku. Wszystkie dzieci poczęstowane zostały słodkimi pączkami.

W piątek od samego rana wyczuwało się wyjątkową atmosferę. Uczestnicy ferii pojawiali się w barwnych i bardzo pomysłowych strojach. Z pełnym zapałem tworzyli też mieniące się maski karnawałowe. A to wszystko w oczekiwaniu na Bal Przebierańców, który z pełnym zaangażowaniem poprowadziła nasza ukochana Pani Bogusia Górska, lokalny koordynator akcji Cała Polska Czyta Dzieciom.

Zajęcia odbyć się mogły dzięki wsparciu Miejskiej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych we Włodawie. Dziękujemy!

Dziękujemy również rodzicom, którzy angażowali się we wspólną zabawę.

Scenariusze zajęć i warsztaty przygotowały WSPANIAŁE, UROCZE, NIEOCENIONE

Joanna Orzeszko
Małgorzata Topolska
Urszula Panasiuk