Sławek Nowak "odsłania twarz" w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie

Blisko dziewięćdziesiąt osób przyszło na uroczyste otwarcie wystawy prac plastycznych młodego artysty z Dołhobród, Sławomira Nowaka. Wernisaż „Powoli odsłaniam twarz...c.d.” odbył się w piątek, 13 września o godzinie 17.00, w Galerii „Na Parterze” Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie.

Wernisaż Sławka Nowaka

Spotkanie rozpoczęło się występem uczniów II Liceum Ogólnokształcącego im. A.F. Modrzewskiego, którzy przygotowali Słowno-muzyczny podarunek dla starszego kolegi. Grupa pod nazwą Niesceniczny Ruch Artystyczny pod kierunkiem Renaty Holaczuk przygotowała recytacje wierszy lokalnych twórców okraszone pięknymi wokalnymi wystąpieniami. Bardzo miłą niespodzianką był akcent biograficzny, dotyczący szkolnej przeszłości Sławka, absolwenta „modrzewiaka”. Podarunek zakończyła polonistka, pani Renata Holaczuk, która nieprzypadkowo wybrała na tę okazję wiersz Kazimiery Pawluk, cenionej przez Sławka poetki z Jego rodzinnych stron. Następnie młodzież wręczyła swemu starszemu koledze kwiaty gratulując talentu.

Po artystycznym wstępie do wieczoru głos zabrała Małgorzata Zińczuk, kierownik Działu Udostępniania Zbiorów i Informacji, która podziękowała młodzieży za wspaniały występ. Następnie w imieniu autora prac i organizatorów wernisażu powitała licznie przybyłych gości, wśród których byli członkowie rodziny Sławka, przyjaciele, pedagodzy i nauczyciele. Liczną grupę stanowili członkowie Stowarzyszenia Twórców Kultury Nadbużańskiej. Włodawskie media reprezentował Mariusz Józefczuk, redaktor Twojego Radia Włodawa, który przybył z grupą wychowanków Młodzieżowego Domu Kultury. Na zaproszenie odpowiedzieli mieszkańcy wsi Dołhobrody, jak również Włodawianie.

Wernisaż zorganizowany został we współpracy z biblioteką szkolną Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 i II Liceum Ogólnokształcącego we Włodawie. To właśnie w szkolnej bibliotece nasze koleżanki bibliotekarki zorganizowały pierwszą wystawę prac Sławka. Tytuł prezentowanej we włodawskiej książnicy wystawy nawiązuje do tej pierwszej- szkolnej „Powoli odsłaniam twarz...” . Do tytułu dodaliśmy „c.d.” gdyż Sławek, niezwykle skromny młody artysta o swoich pracach mówi „to dopiero początki”. My patrząc na Jego dzieła mamy inne odczucia Uśmiech

Poproszony o zabranie głosu, zdolny samouk opowiadał o początkach swojej przygody z rysunkiem. Wspominał nauczycieli, którzy dopingowali Go w doskonaleniu swojej pasji począwszy od szkoły podstawowej, przez gimnazjum i liceum. Warto dodać, iż wszyscy wspominani przez Sławka nauczyciele przybyli na wernisaż, co sprawiło Mu ogromną radość. Młodemu artyście bardzo zależało na obecności Jego mentora, prof. Stanisława Baja, któremu obowiązki nie pozwoliły uczestniczyć w tym ważnym wydarzeniu. Profesor zobaczył wystawę jeszcze przed uroczystym otwarciem, gdyż dotarł do biblioteki w dniu wernisażu. Wyraził uznanie dla twórczości Sławka, był także pod wrażeniem aranżacji wystawy. Na dowód swojej obecności wśród Jego dzieł złożył szczególną dedykację na pamiątkowym plakacie promującym wystawę.

Wielu wzruszeń dostarczyli przemawiający goście. Dyrektor ZSZ nr 1 i II L.O. we Włodawie Eugeniusz Omelczuk z polonistką Renatą Holaczuk wręczyli kwiaty wraz z gratulacjami Rodzicom Sławka. Wychowawczyni z gimnazjum, pani Elżbieta Ruta gratulując byłemu wychowankowi zdradziła inne Jego talenty, mianowicie muzyczny i rzeźbiarski o czym Sławek „zapomniał” nam wspomnieć. Natomiast Starosta Wiesław Holaczuk docenił wkład młodego artysty w pamięć o historii.

Po wszystkich życzliwych przemówieniach do Sławka ustawiła się długa kolejka po autograf i pamiątkowe zdjęcia. W oczekiwaniu na możliwość pogratulowania artyście, goście wpisywali dedykacje na plakacie promującym wystawę.

Raz jeszcze życzymy Tobie Sławku sukcesów na artystycznej ścieżce i pomyślności w codziennych działaniach- bibliotekarze MBP we Włodawie.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wernisażu dostępnych w naszej galerii on-line

Zapraszamy do zwiedzania wystawy "Powoli odsłaniam twarz...c.d." prezentowanej w Galerii "Na parterze" Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie

Za techniczną obsługę wernisażu, a także przygotowanie projektu plakatu, pamiątkowych zakładek, zaproszeń WIELKIE DZIĘKI Uli Panasiuk Uśmiech

Koleżankom bibliotekarkom za wszelką pomoc przy organizacji wystawy WIELKIE DZIĘKI Śmiech