Wczesnym popołudniem, 27 listopada zawiązał się w naszej placówce Dyskusyjny Klub Książki dla dzieci i młodzieży. Klubowicze dotarli do nas pod opieką pani Beaty Wyrzykowskiej-Telepko, bibliotekarki ze Szkoły Podstawowej nr 2 we Włodawie, która zorganizowała ten wspaniały aktyw czytelniczy.

Klubowicze :)

Na to szczególne, pierwsze spotkanie przyjechała pani Magdalena Wójcikiewicz, wojewódzki koordynator DKK na Lubelszczyźnie, która bardzo ciekawie opowiedziała nam o idei dyskusyjnych klubów książki. Dowiedzieliśmy się m.in. o tym, że DKK to projekt powstały z ramienia Instytutu Książki. Adresowany jest przede wszystkim do czytelników korzystających z bibliotek publicznych. Pomysł oparty jest na założeniu, że potrzebne są miejsca, w których można rozmawiać wspólnie o czytanych książkach. Nie trzeba przy tym być krytykiem, czy wybitnym znawcą literatury. Chodzi o to, by czerpać przyjemność z dyskutowania o książkach. Więcej informacji o tej świetnej idei można przeczytać na stronie WBP im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie oraz Instytutu Książki.

Podczas środowego spotkania obecne były również Ewa Krukowska i Małgorzata Zińczuk, wieloletnie bibliotekarki Oddziału dla Dzieci, które czynnie uczestniczyły w pierwszej w ramach DKK dyskusji o książkach. Natomiast Edyta Pietrzak sfotografowała to szczególne spotkanieUśmiech

„Godzinami o książkach” to hasło przewodnie DKK. Zawsze jest zbyt mało czasu, by „nagadać” się o książkach. Tym razem też tak było. Każdy uczestnik chciał podzielić się refleksją o przeczytanych ostatnio publikacjach, czy o ulubionym autorze. Rozmawialiśmy o miejscach, w których lubimy czytać, o preferowanych gatunkach literackich, nawykach czytelniczych. Dowiedzieliśmy się także, jaki rodzaj czytelnika reprezentuje każdy z klubowiczów.

Pani Magdalena Wójcikiewicz przygotowała niespodziankę dla uczestników spotkania. Specjalnie na tę okazję przywiozła książki, o których niemal od razu wszyscy zaczęliśmy dyskutować Uśmiech Ponadto każdy otrzymał zakładkę i długopis z logo DKK. Klubowicze złożyli deklarację, iż to właśnie tym, różowym długopisem spiszą recenzje przeczytanych w klubie książekŚmiech

Tym samym długopisem każdy podpisał „kontrakt klubowiczów”, który powstał podczas spotkania. W naszej umowie znalazły się hasła:

-słuchamy siebie,

-nie przerywamy sobie,

-nie podnosimy głosu,

-nie krytykujemy/nie oceniamy wypowiedzi innych,

-nie kłamiemy,

-nie przeklinamy,

-szanujemy siebie.

Kontrakt będzie nam towarzyszył na każdym spotkaniu.

Jest wiele zalet należenia do DKK. Wśród nich dostęp do ciekawie wydanych książek, do wartościowych publikacji, możliwość spotkania się z ulubionym pisarzem, czy też uczestnictwo w ciekawych konkursach czytelniczych. Zapraszamy do Dyskusyjnego Klubu Książki przy MBP we Włodawie. O spotkaniach będziemy na bieżąco informować czytelników poprzez naszą stronę.

Do zobaczenia wkrótce! Uśmiech

Zdjęcia z tego spotkania można zobaczyć w naszej galerii on-line

Joanna Orzeszko

Jesteś› tutaj: Oddział dla Dzieci Godzinami o książkach- pierwsze spotkanie DKK dla dzieci i młodzieży we włodawskiej bibliotece