Fotorelacja z wernisażu wystawy Mateusza Baja "Tutejsi"

w Galerii Na Parterze Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie, 7 marca 2014 r.

Wernisaż fotografii Mateusza Baja TUTEJSI

Nadbużański klimat Tutejszych towarzyszył wernisażowi od progu. W E-Galerii można było nie tylko zobaczyć i posłuchać jak mieszkanki Dołhobród przy chachłackich pogawędkach smażą pączki. Waniliowo-wiśniowy aromat zachęcał do ich degustacji i zwiedzania wystawy z cukierniczym rarytasem.

Wernisaz fotografii Mateusza Baja TUTEJSI

Spotkanie rozpoczęło się mini-koncertem przyjaciół Mateusza z zespołu Komische Pilze.

Wernisaż fotografii Mateusza Baja TUTEJSI

Przybyłych licznie na wernisaż gości przywitał dyrektor Biblioteki – Jacek Żurawski. Przedstawił bohatera wieczoru i jego dotychczasowy dorobek artystyczny.

Wernisaż fotografii Mateusza Baja TUTEJSI

Młody fotografik po merytorycznej prezentacji wystawy złożył gorące podziękowania wszystkim tym, którzy przyczynili się do jej przygotowania, instalacji i ekspozycji. Znaleźli się wśród nich Organizatorzy: Towarzystwo Inicjatyw Twórczych ‘ę’ i Fundacja LOTTO Milion Marzeń, Sponsorzy: Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej we Włodawie, Gmina Włodawa, Salon Optyczny Chołuj Marek oraz radni Rady Miejskiej Mariusz Zańko i Wiesław Muszyński, Patroni Medialni: TVP Kultura, TOK FM Pierwsze Radio Informacyjne, TV Włodawa. Za wsparcie organizacyjne podziękowania skierowane zostały do Burmistrza Włodawy, Starostwa Powiatowego, Włodawskiego Domu Kultury i Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Wernisaż fotografii Mateusza Baja TUTEJSI

Specjalnie na tę okazję cioteczna babcia Mateusza – Maria Kazimiera Sarnacka z Dołhobród – napisała poetycką dedykację w „tutejszym” języku chachłackim.

Wernisaż fotografii Mateusza Baja TUTEJSI

Kulinarną niespodzianką były nie tylko wspomniane pączki, ale też rewelacyjne pierogi w trzech smakach.

Wernisaż fotografii Mateusza Baja TUTEJSI

Zaproszeni goście; rodzina, przyjaciele, znajomi oraz współziomkowie z Włodawy i okolic z dużym zainteresowaniem oglądali prezentowane w Galerii prace dopytując o szczegóły młodego fotografika-dokumentalistę.

Przypomnijmy.
Wystawa „Tutejsi” to fotoreportaż składający się z 36 zdjęć, które w doskonały sposób przybliżają charakter wschodniego pogranicza. Ten często niezrozumiały dla mieszkańców innych rejonów kraju tygiel narodowościowo-kulturowy dał autorowi energię i motywację dla uwiecznienia mentalności i wyjątkowości życia mieszkańców nad Bugiem – rzeką graniczną, która łączy (nie dzieli!).
Obecnie Mateusz oczekuje na rozpatrzenie wniosku wyjazdowego, by móc wyruszyć na Białoruś w poszukiwaniu kolejnych tematów. Przed nim także rozstrzygnięcie prestiżowego konkursu Sony World Photography Awards, w którym jego fotografia przedstawiająca mieszkankę Szacka nominowana została w dwóch kategoriach. Nazwiska zwycięzców ogłoszone zostaną 18 marca.

Włodawa trzyma kciuki za Mateusza! A biblioteka raz jeszcze składa życzenia wielu sukcesów:)

Mateusz udzielił krótkiego wywiadu redaktorowi „Twojego Radia Włodawa”, rozmowę można wysłuchać tutaj.

Urszula Panasiuk, Małgorzata Zińczuk

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii.

Jesteś› tutaj: Regionalia Fotorelacja z wernisażu wystawy Mateusza Baja "Tutejsi"