Gra Miejska "Młodzi na tropie historii - w 480-lecie praw miejskich Włodawy"

30 maja 2014 r. o godzinie 10:00 w Bibliotece stawiło się przeszło sześćdziesięciu zwartych i gotowych uczestników Gry Miejskiej Młodzi na Tropie Historii – w 480-lecie nadania praw miejskich Włodawie, zorganizowanej przez Burmistrza Włodawy i Miejską Bibliotekę Publiczną z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka 2014.

Młodzi na tropie historii - w 480-lecie praw miejskich Włodawy - Gra Miejska

Każda z drużyn otrzymała kopertę, w której ukryta była mapa Włodawy i zagadka dotycząca pierwszego obiektu zabawy. Zagadki zostały ułożone w taki sposób aby wszyscy przebyli tę samą trasę ale w innej kolejności. W każdym kolejnym miejscu nasi uczestnicy musieli wykazać się sprytem i refleksem a także wiedzą na temat swojego miasta, aby prawidłowo rozwiązać przygotowane dla nich zadania. Prawidłowa odpowiedź dawała im dostęp do jednego z siedmiu fragmentów starej fotografii Włodawy oraz wskazówkę dotyczącą kolejnego obiektu do którego mają się udać. Warunkiem ukończenia misji było zgromadzenie wszystkich elementów i prawidłowe określenie przedstawionego na nim miejsca.
Oprócz udziału w zaciętej rywalizacji, dzieci miały okazję wziąć udział w nietypowej lekcji historii. Bowiem w każdym z miejsc oczekiwali na nich dwaj wolontariusze i pracownik obiektu, który ze stoperem w ręku, przybliżał im dzieje instytucji. Grupy dążyły do mety wytrwale i z wypiekami na twarzy. Niejednokrotnie tracąc dech w tym wyścigu. Ci bardziej przezorni zabezpieczyli się nawet w rowery.

Puchar Burmistrza zdobyli za zajęcie:

• Pierwszego miejsca uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego z grupy Pani Alfredy Garbal.
  • Drugiego miejsca grupa pod opieką Pani Anety Struk-Grzelak z Publicznego Gimnazjum nr 2 im. Zamoyskich.
  • Trzeciego miejsca uczniowie Pani Marty Kaczmarskiej ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Komisji Edukacji Narodowej.

Oprócz pucharów i dyplomów, każda ze szkół walczyła o pakiety książek dla swoich bibliotek szkolnych.
Pan Mieczysław Tokarski, Prezes Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego Oddział Włodawa, postanowił przyznać nagrodę specjalną dla „najbardziej uśmiechniętej drużyny”. Wyróżnił uczniów Pana Pawła Łuczko ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. gen. F. Kleeberga.

Drużyny po ukończeniu wyścigu wzięły udział w zajęciach profilaktycznych Zaprzyjaźnieni ze stresem. Oprócz dobrej zabawy i lekcji historii Gra Miejska stała się okazją do rozmowy na temat stresu szkolnego oraz konsekwencji do jakich może on prowadzić.

Szczególne podziękowania za współpracę w realizacji Gry Miejskiej – udostępnienie obiektów i wsparcie merytoryczne pracowników - dla:

• Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej we Włodawie
  • Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego we Włodawie
  • Parafii p. w. Św. Ludwika we Włodawie
  • Parafii Prawosławnej p. w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny we Włodawie
  • Urzędu Miejskiego we Włodawie

Jeszcze raz wielkie dzięki wolontariuszom z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 i II Liceum Ogólnokształcącego im. A. Frycza Modrzewskiego, bez udziału których nie mielibyśmy szansy zrealizować tego przedsięwzięcia.

Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych organizatorzy dziękują za finansowe wsparcie.

Zdjęcia ze zmagań obejrzeć można w naszej galerii on-line.

Urszula Panasiuk

P.S. Jeśli macie ochotę przeżyć tę przygodę z nami, zamieszczamy do pobrania nasz zestaw zagadek.

Gra Miejska "Młodzi na tropie historii - w 480-lecie praw miejskich Włodawy"

Scenariusz Gry Miejskiej "Młodzi na tropie historii - w 480-lecie praw miejskich Włodawy" Urszula Panasiuk.
Zagadki: Edyta Pietrzak.
Wykorzystano informacje ze stron internetowych poszczególnych obiektów wymienionych w grze.

Jesteś› tutaj: Regionalia Gra Miejska "Młodzi na tropie historii - w 480-lecie praw miejskich Włodawy"