Włodawianie dołączą do Narodowego Czytania

Narodowe Czytanie 2014

Narodowe Czytanie 2014 odbędzie się w sobotę 6 września, ale już teraz Burmistrz Włodawy Jerzy Wrzesień oraz Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie zapraszają do lektury „dzieł przewodnich” oraz projektowania strojów „z sienkiewiczowskiej epoki”.

Narodowe Czytanie to zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego ogólnopolska akcja publicznego czytania największych dzieł klasyki literatury polskiej. Głównym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

Inauguracją Narodowego Czytania w 2012 roku była wspólna lektura Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. Podczas drugiej edycji w 2013 roku czytano dzieła Aleksandra Fredry. W tym roku Prezydent RP zaprosił Polaków do lektury dzieł pierwszego polskiego noblisty Henryka Sienkiewicza; w szczególności Trylogii – cyklu powieści łączących głęboki patriotyzm z fascynującą przygodą, ale też komizm z humorem. Trylogia to wyraz narodowych marzeń i tęsknot, kronika zwycięstw militarnych i duchowych, to obraz Polski różnorodnej i wielokulturowej.

Narodowe Czytanie 2014

Dla Włodawy – Miasta Trzech Kultur – to edycja szczególna. Według miejscowej legendy na dziedzińcu włodawskiego Czworoboku miał miejsce pojedynek Bohuna z Wołodyjowskim. Fakt ten nie ma potwierdzenia historiograficznego, niemniej Włodawa znalazła się na kartach Trylogii Henryka Sienkiewicza. W XXI rozdziale drugiego tomu powieści Ogniem i mieczem Rzędzian spotkał we włodawskim zajeździe Bohuna leczącego rany po pojedynku z Michałem Wołodyjowskim. Tu też – we Włodawie – Bohun wyjawił Rzędzianowi miejsce ukrycia kniaziówny Heleny Kurcewiczówny u Horpyny.

W związku z przypadającą w 2014 roku 480 rocznicą nadania praw miejskich Włodawie i w nawiązaniu do herbu miasta, który przedstawia rycerza, to właśnie cnotom rycerskim sienkiewiczowskich bohaterów literackich poświęcona będzie włodawska edycja Narodowego Czytania 2014.

W przestrzeni XVIII-wiecznego Czworoboku, gdzie do dziś nad zachodnią bramą, prowadzącą na dziedziniec wewnętrzny, widnieje emblemat przedstawiający wojownika na koniu – Bohuna, czytane będą fragmenty drugiego tomu Ogniem i mieczem. Klimat epoki Małego Rycerza – Michała Wołodyjowskiego przybliżą pokazy i inscenizacje historyczne Bractwa Rycerskiego Ziemi Lubelskiej. Czynna też będzie plenerowa księgarnia „U Rzędziana”, gdzie będzie można zakupić dzieła Henryka Sienkiewicza i sygnować je okolicznościową pieczęcią.

Z młodszą publicznością czytelniczą, której duchowo bliższa jest rycerskość Stasia Tarkowskiego, czytane będą fragmenty W pustyni i w puszczy. Czytaniu towarzyszyć będą konkursy literackie, gry i zabawy profilaktyczne oraz etiuda teatralna w wykonaniu czytelników Oddziału dla Dzieci.

Ku pokrzepieniu serc Włodawian – o młodym i małym rycerzu czytanie – włodawska edycja Narodowego Czytania 2014 będzie nie tylko okazją, by raz jeszcze przeżyć zapierające dech w piersiach przygody sienkiewiczowskich bohaterów. Wspólna lektura to również doskonały moment, by odczytać te teksty na nowo, by zadać im współczesne pytania, zastanowić się nad tym, co dziś mówią nam o Polsce i Polakach. To również możliwość wzmocnienia poczucia jedności lokalnej.

Narodowe Czytanie 2014

Narodowe Czytanie we Włodawie odbędzie się w ramach promocji Województwa Lubelskiego podczas wydarzeń pt.: Włodawa, tajemnica i piękno pogranicza, dobre na weekend, w dniach 6-25 września 2014., we Włodawie.

Patronat nad włodawską edycją Narodowego Czytania objął Burmistrz Włodawy. Głównym koordynatorem jest Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie. Swoje literacko-aktorskie „pięć minut” dostaną w tej edycji przedstawiciele współorganizatorów oraz włodawskich służb mundurowych – współczesnych Rycerzy Miasta.

Szczegółowe informacje już wkrótce. Odliczamy czas!

Małgorzata Zińczuk – moderator edycji/MBP Włodawa

Jesteś› tutaj: Regionalia Włodawianie dołączą do Narodowego Czytania