Zostań Rycerzem swojego miasta - 480-te Urodziny Włodawy

25 września odbyło się wspólne świętowanie zakończenia I edycji projektu Latający Uniwersytet Historii Mówionej, prowadzonego przez Grupę Mowa Żywa. Na tę okoliczność włodawska młodzież postanowiła uczcić 480. lecie nadania praw miejskich Włodawie pod hasłem "Zostań Rycerzem swojego miasta". Uczestnicy projektu, wspólnie z mieszkańcami i partnerskimi instytucjami, stworzyli pomysłową instalację w przestrzeni miasta. Na uroczystości przybyło około 200 osób.

Urodziny Włodawy

Pierwszą część stanowił wernisaż wystawy "Języki Dialogu" w kaplicy przy Parafii Najświętszego Serca Jezusowego we Włodawie. Otwierając spotkanie Burmistrz Miasta wyraził uznanie, że to właśnie młodzi ludzie wpadli na pomysł zorganizowania pierwszych tego rodzaju urodzin Włodawy. Ks. Proboszcz Stanisław Dadas zaprosił do budowania przyszłości na gruzach cywilizacji z trudną historią pogranicza wielonarodowego.

Główną część ekspozycji stanowią oryginalne okna ze staliwa, ze zniszczonej, dawnej cerkwi w Suchawie. W oknach, przytwierdzonych na stałe do ścian kaplicy, znalazły się fragmenty ustnych relacji oraz stare fotografie Włodawy i regionu. Wspomnienia i zdjęcia zostały zebrane przez uczestników programu w ciągu półrocznej pracy. W dawnej wnęce ołtarzowej była wyświetlana multimedialna prezentacja – montaż relacji i fotografii zgromadzonych przez młodzież. Były to wspomnienia dotyczące poszczególnych miejsc, domów, budynków we Włodawie pokazujące jak zmieniało się miasto na przestrzeni ostatnich kilku dekad.

Otwarciu wystawy towarzyszył koncert “Z czterech stron świata”. Podczas koncertu śpiewano wielogłosem tradycyjne pieśni z różnych regionów Polski i Ukrainy. Można było usłyszeć pieśni m.in. z regionu Lubelszczyzny towarzyszące niegdyś obrzędom weselnym. Na zakończenie zabrzmiała piosenka w jidisz. Zespół Śpiewaczy Ewy Grochowskiej wystąpił w składzie: Julita Charytoniuk, Paweł Grochocki, Bartłomiej Drozd, Ewa Grochowska.

Dalej zgromadzeni goście przeszli przez miasto na dziedziniec Czworoboku, aby zwiedzić dalszą część instalacji przestrzennej. Jeden z uczniów - Mateusz Kiryczuk prowadził pochód, przez megafon zachęcając do przyłączenia się spotkanych w drodze mieszkańców. Trasa przemarszu wiodła przez ul. Chełmską, dworzec PKS, Osiedle Garbarskie, ul. Przechodnią i deptak koło dawnej synagogi a obecnego Muzeum. Trasa ta również stanowiła część instalacji wyznaczały ją wbite w trawniki drewniane tabliczki, do których były przymocowane kolejne cytaty.

Na dziedzińcu Czworoboku można było zobaczyć instalację w postaci kilkunastu dużych płócien na których nadrukowano opowieści mieszkańców. Można było przeczytać fragment osobistych wspomnień z okresu Włodawy przedwojennej, czasu II wojny światowej, a także z lat PRL-u i transformacji. Przedstawiciele młodzieży - Dominika Klimikiewicz i Paweł Klimiuk z ZSZ nr I i II Liceum Ogólnokształcącego we Włodawie składali podziękowania organizacjom partnerskim, sponsorom oraz świadkom historii. Na scenie uwieczniono wszystkich na wspólnej fotografii.

Następnie Anna Szewczyk z I Liceum Ogólnokształcącego we Włodawie zaprosiła gości do wspólnego składania życzeń swojemu miastu, słowami: "Spróbujmy sobie wyobrazić Włodawę za 20 lat, kiedy będzie miała 500 lat. Jaką chcemy ją widzieć? Jacy wówczas będziemy? Co do tego czasu powinno się zmienić w tym mieście?" Zgromadzeni goście zapisywali życzenia na latawcach, specjalnie przygotowanych wcześniej przez młodzież. Burmistrz Miasta Jerzy Wrzesień zainicjował życzenia i napisał na jednym z latawców: "Życzę Włodawie wysokich lotów". Potem na scenę wjechał tort. Młodzież zdmuchiwała świeczki, nie zabrakło także tradycyjnego "Sto lat".

Całość poprowadzili liderzy, którzy wyłonili się z młodych uczestników, a wspierani byli przez opiekunki – Aleksandrę Zińczuk i Urszulę Panasiuk. Efekt programu to jedno, a proces twórczy, w którym młodzież działała, to czas kiedy uczyli się trudnej pracy w zespole i autoprezentacji. W grupie siła – to udowodniło to spotkanie.

Program współfinansowany w ramach programu regionalnego Program "Równać Szanse" 2013 prowadzonego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności i administrowanego przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży.

Partnerzy: MPGK, ZOMAR, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Włodawskiej, Urząd Miasta we Włodawie, Miejska Komisja Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych we Włodawie, Parafia Rzymskokatolicka pw. Najświętszego Serca Jezusowego we Włodawie, MOSiR, WDK, Stowarzyszenie "Panorama Kultur", I LO im. T. Kościuszki we Włodawie i ZSZ nr i II LO im. F. Modrzewskiego we Włodawie

Uroczystości objęte patronatem Burmistrza Włodawy.

Wydarzenie ujęte zostało również w programie promocji województwa lubelskiego „Włodawa, tajemnica i piękno pogranicza, dobre na weekend”, realizowanego w partnerstwie z Urzędem Marszałkowskim w Lublinie.

Wykonawcy wystawy "Zostań Rycerzem swojego Miasta!", "Języki dialogu":
Pomysł, koncepcja całości – Aleksandra Zińczuk
Aranżacja – Urszula Panasiuk, Alicja Magiera

Współtwórcy, wykonawcy - młodzież z programu Latający Uniwersytet Historii Mówionej:
Agata Borowska, Anna Badys, Dominika Bisko, Natalia Galewska, Patrycja Dudzińska, Mateusz Kiryczuk, Paweł Klimiuk, Dominika Klimkiewicz, Paweł Klimkiewicz, Anna Szewczyk, Dominika Szymczuk, Weronika Szymczuk, Kinga Wieliniec

Instalacja techniczna – pracownicy MPGK (wolontariusze z Zakładu Karnego we Włodawie, młodzież z programu Latający Uniwersytet Historii Mówionej)

Prezentacja multimedialna w kaplicy – Urszula Panasiuk, Adrian Owsianik

Oświetlenie w kaplicy – Maciej Kalinowski

Oświetlenie na dziedzińcu czworoboku – pracownicy MPGK

Nagłośnienie na dziedzińcu czworoboku – Maciej Kalinowski, Marek Drejewicz

Grupa Mowa Żywa

Współorganizator