Pod sokorzyną pod jesionami - wspomnienia o Stefanie Sidoruku

W piątek, 26 września 2014 r., w Galerii „Na Parterze” MBP odbył się wieczór wspomnień poświęcony pamięci Stefana Sidoruka, nadbużańskiego artysty,  współorganizowany z Towarzystwem Popularyzacji Piękna Polesia.
Przybyłych gości powitał Jacek Żurawski Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie. Krótki wstęp wprowadzający w tematykę wydarzenia przygotowała Edyta Pietrzak, Kierownik Działu Regionalnego MBP. Spotkanie poprowadziła Elżbieta Jarmoszuk, Wiceprezes Towarzystwa Popularyzacji Piękna Polesia.

Pod sokorzyną pod jesinami - wspomnienia o Stefanie Sidoruku

O artystyczną oprawę uroczystości zadbali członkowie Niescenicznego Ruchu Artystycznego przy ZSZ nr 1 i II LO we Włodawie. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać wierszy Stefana Sidoruka recytowanych przez młodzież,

Pod sokorzyną pod jesinami - wspomnienia o Stefanie Sidoruku

a następnie obejrzeć ludową scenkę rodzajową w wykonaniu Haliny Karpiuk, bibliotekarza szkolnego ZSZ nr 1 i II LO we Włodawie i Renaty Holaczuk, opiekuna grupy artystycznej.

Pod sokorzyną pod jesinami - wspomnienia o Stefanie Sidoruku

Podczas wieczoru odbyła się też premiera filmu „Sidoruk” w reżyserii Janusza Hanasa przy udziale Czesława Demczuka. Licznie zgromadzeni uczestnicy z uwagą obejrzeli film wspomnieniowy o życiu i twórczości tytułowego bohatera, by następnie wysłuchać opowieści reżysera o kolejnych etapach powstawania filmu i związanych z nimi wspomnieniach o Stefanie Sidoruku.

Pod sokorzyną pod jesinami - wspomnienia o Stefanie Sidoruku

Maria Sidoruk, żona bohatera wieczoru, opowiedziała jak wygląda życie codzienne z artystą. Pogratulowała młodzieży wspaniałego występu, podziękowała reżyserowi i jego współpracownikom zaangażowanym w powstanie filmu, a także wyraziła wdzięczność organizatorom wieczoru wspomnieniowego.

Pod sokorzyną pod jesinami - wspomnienia o Stefanie Sidoruku

Podsumowaniem spotkania były osobiste refleksje rodziny, przyjaciół i znajomych nadbużańskiego artysty. W ten jesienny wieczór opowiedziano wiele ciekawych historii, dzielono się barwnymi opowieściami i anegdotami.

Pod sokorzyną pod jesinami - wspomnienia o Stefanie Sidoruku

Poza ucztą dla ducha pamiętano też o daninie dla ciała. Słodki poczęstunek przygotowany przez Towarzystwo Popularyzacji Piękna Polesia i rodzinę Sidoruków dodatkowo umilił atmosferę tego wieczoru.

Edyta Pietrzak

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii

Fot. Ewa Krukowska, Edyta Pietrzak

Jesteś› tutaj: Regionalia Pod sokorzyną pod jesionami - wspomnienia o Stefanie Sidoruku