30 września 2022 r. we Włodawie odbędą się uroczystości upamiętniające pobyt w latach okupacji niemieckiej na Ziemi Włodawskiej polskiej poetki, harcerki, pielęgniarki, etnografki, żołnierki Armii Krajowej, uczestniczki Powstania Warszawskiego, Warszawskiej Syreny – Krystyny Krahelskiej.

Plakat anonsujący wydarzenie. Tresc zgodna z tekstem artykułu.

O godz. 11:00 na skwerze przy Włodawskim Domu Kultury; u zbiegu ulic J. Piłsudskiego i 11 Listopada zaplanowano odsłonięcie i poświęcenie ławeczki pomnikowej Krystyny Krahelskiej z udziałem m.in. warszawskich pocztów sztandarowych Szkoły Podstawowej nr 212 im. Krystyny Krahelskiej i 161 Warszawskiej Drużyny Harcerskiej Nieprzetartego Szlaku im. Krystyny Krahelskiej „Słoneczni Wędrowcy” przy Zespole Szkół Specjalnych nr 89 oraz Włodawskiej Orkiestry Dętej.

O godz. 12:15 w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie przy ul. Przechodniej 13 podczas sympozjum poświęconego relacjom patriotycznym Krystyny Krahelskiej z Ziemią Włodawską przewidziano spotkania z badaczami i osobami popularyzującymi życie, działalność harcerską i żołnierską oraz twórczość poetycką Syreny Warszawskiej. Spotkanie uświetni koncert piosenek do tekstów z Jej tomików.

Uroczystości organizowane są w ramach realizowanego przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Włodawskiej, w partnerstwie z Miejską Biblioteką Publiczną we Włodawie i Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym Oddział we Włodawie, zadania publicznego z rodzaju: Kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego pn: Znad Wisły… nad Bug; współfinansowanego przez Gminę Miejską Włodawa.

Pozostali partnerzy wspierający to: Włodawski Dom Kultury, Stowarzyszenie Włodawska Orkiestra Dęta, Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Ireny Kosmowskiej w Korolówce-Osadzie, Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 w Lublinie, Szkoła Podstawowa nr 212 im. Krystyny Krahelskiej w Warszawie, Zespół Szkół Specjalnych nr 89 w Warszawie, Muzeum Niepodległości w Warszawie, MCE machines coal energy Chełm, Nadleśnictwo Włodawa, F.H.U. Handbud.

Patronatu medialnego udzielili: Dziennik Wschodni, Kultura Enter, Nowy Tydzień, Polskie Radio Lublin, Super Tydzień, Radio BonTon, Wschód.

Do udziału w uroczystościach i wydarzeniach towarzyszących zapraszają Burmistrz Włodawy oraz Prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Włodawskiej.

Szczegółowy program na afiszu informacyjnym.