Piątkowe spotkania z... Afryką

Egzotyczny klimat zapanował wczoraj w bibliotece, a to za sprawą pana Dariusza Tulei i jego barwnych opowieści o Afryce.

Spotkanie z Dariuszem Tuleją, 28.11.14 r.

W piątek, 28 listopada 2014 r., odbyły się dwa spotkania z panem Dariuszem Tuleją – rodowitym Włodawianinem, lekarzem okulistą, pasjonatem fotografii i uczestnikiem misji w Kamerunie w ramach akcji „Okuliści dla Afryki”.

Na popołudniowe spotkanie stawili się uczniowie kl. III a z Publicznego Gimnazjum nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego we Włodawie z p. Mirosławą Zawistowską oraz kl. I a z I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki we Włodawie z p. Antoniną Muchą.
Młodzież miała okazję odbyć nietypową podróż po egzotycznej Afryce z polskim przewodnikiem, który w barwny sposób przedstawiał wydarzenia w misji, zwyczaje i życie codzienne mieszkańców kameruńskich miasteczek i wsi bogato ilustrując wykład fotografiami.

Na drugim, wieczornym, spotkaniu zjawiło się nie mniej liczne grono członków rodziny, przyjaciół i znajomych Pana Dariusza oraz pasjonatów fotografii i sympatyków biblioteki.

Niezwykle bogata opowieść o Kamerunie i jego mieszkańcach ilustrowana była barwnymi fotografiami.
Uczestnicy mieli okazję zobaczyć piękno afrykańskiej przyrody, egzotykę miasteczek, poznać pacjentów i ich historie. Poszerzyli też swoje wiadomości na temat humanitarnych akcji mających na celu medyczne wsparcie ludności afrykańskich krajów.

Włodawska biblioteka również włączyła się do akcji. Dyrektor MBP Jacek Żurawski przekazał zgromadzone przez naszych czytelników okulary, które następnie za pośrednictwem Pana Dariusza trafią do fundacji zajmujących się pomocą humanitarną (Poznańska Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”, Fundacja Dzieci Afryki) skąd zostaną przesłane do misji w Afryce.

Pomysłodawcą i inicjatorem spotkań ze znanym w Polsce i za granicą Włodawianinem był jego kolega szkolny Krzysztof Skibiński, członek Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Włodawskiej.
Zarząd TPZW w podziękowaniu za przybycie do rodzinnego miasta i przeprowadzenie wykładu dla włodawskiej publiczności czytelniczej przekazał Panu Dariuszowi swoje publikację: Włodawa i okolice w fotografii, Włodawa. Miasto i region na przełomie XX/XXI wieku, Włodawa w Trzeciej Rzeczypospolitej. Wręczyła je wraz z życzeniami częstszych powrotów do rodzinnego miasta sekretarz TPZW Małgorzata Zińczuk.

Dziękujemy za niezwykłe spotkanie pełne ciekawych opowieści i barwnych fotografii.

Edyta Pietrzak, Małgorzata Zińczuk

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii
Fot. Edyta Pietrzak

Jesteś› tutaj: Regionalia Piątkowe spotkania z... Afryką