XIII Biblioteczne Spotkania Regionalne "Krystyna Krahelska - Syrena z Polesia"

Blisko dwieście osób wzięło udział w tegorocznych XIII Bibliotecznych Spotkaniach Regionalnych „Krystyna Krahelska – Syrena z Polesia”, które odbyły się 16 grudnia w sali konferencyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie.

XIII Biblioteczne Spotkania Regionalne, 16.12.14 r.

Przybyłych gości powitał Jacek Żurawski, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie. Spotkania poprowadziły: Małgorzata Zińczuk, z-ca dyrektora ds merytorycznych, pomysłodawczyni i koordynatorka wydarzenia oraz Edyta Pietrzak, kierownik Działu Regionalnego.

Krystyna Krahelska, ur. 24 marca 1914 r. w Mazurkach nad Szczarą, poetka, harcerka, żołnierz Armii Krajowej. To jej poświęcone były tegoroczne Biblioteczne Spotkania Regionalne.
Urodzona na Polesiu, wyrastała w patriotycznym domu, gdzie na pierwszym miejscu była miłość do Ojczyzny i kultywowanie tradycji. Dawała wyraz tym wartościom nie tylko w swojej twórczości, ale też w czynach.
Po wybuchu II wojny światowej działała w konspiracji, była łączniczką, sanitariuszką, żołnierzem AK. Zmarła 2 sierpnia 1944 r. na skutek ran odniesionych w powstaniu.
Pamięć o niej, kultywowana przez pokolenia, wzmocniona jest warszawskim pomnikiem Syreny (dłuta Ludwiki Nitschowej), któremu Krystyna Krahelska dała swoją twarz.
W 2014 r. minęła 100. rocznica urodzin i 70. rocznica jej śmierci w Powstaniu Warszawskim.

XIII Biblioteczne Spotkania Regionalne, 16.12.14 r.

Popołudniowe spotkanie skierowane było do uczniów szkół, wieczorne zaszczycili dorośli mieszkańcy Włodawy.

XIII Biblioteczne Spotkania Regionalne, 16.12.14 r.

Uczestnicy spotkań mieli okazję obejrzeć film dokumentalny „Przerwana pieśń” poświęcony Krystynie Krahelskiej w reżyserii Włodzimierza Dusiewicza.
Film powstał w Wytwórni Filmowej „Czołówka” w 1977 roku. Były to czasy, kiedy wszelką twórczość ograniczała cenzura. Nie obeszło się też bez jej interwencji w tym filmie.
Zmiany dotyczyły miejsca urodzenia Krystyny – w pierwotnej wersji podana była informacja, że pochodziła z Polesia, po ocenzurowaniu podana została dokładna nazwa miejscowości, w której się urodziła – Mazurki.
Druga sprawa dotyczyła „Komuny”, wspólnego gospodarstwa na ul. Fałata w Warszawie, które prowadziła Krystyna wraz z przyjaciółmi. Początkowo podano Kresy, jako miejsce pochodzenia współmieszkańców, ostateczna wersja brzmi: „jak ona pochodzących spoza Warszawy”.

XIII Biblioteczne Spotkania Regionalne, 16.12.14 r.

Krystyna Krahelska od maja 1943 r. do kwietnia 1944 r. mieszkała we Włodawie. Uczestnicy spotkań mieli okazję wysłuchania informacji o wątkach z jej życia związanych z naszym miastem. Lokalny komentarz do jej biogramu przygotowała i wygłosiła Małgorzata Zińczuk.

XIII Biblioteczne Spotkania Regionalne, 16.12.14 r.

Krystyna Krahelska jest patronką wielu polskich szkół i drużyn harcerskich. Jej imię nosi także Gminna Biblioteka Publiczna w Sosnowicy. Sylwetkę bohaterki powstania warszawskiego w wykładzie „Krystyna Krahelska – Patronka Biblioteczna” przedstawiła Anna Czarnomska, dyrektor tejże biblioteki.

XIII Biblioteczne Spotkania Regionalne, 16.12.14 r.

Włodawską kolekcję biblioteczną zaprezentowała Edyta Pietrzak. W zbiorach Działu Regionalnego MBP znajdują się pozycje: Halina Irena Krahelska „Opowieść o zwyczajnej dziewczynie”, Krystyna Krahelska „Wiersze”, Maria Marzena Grochowska, Bohdan Grzymała-Siedlecki „Krystyna Krahelska: Obudźmy jej zamilkły śpiew”, Barbara Wachowicz „Bohaterki powstańczej Warszawy”, a także najnowsza książka „Krystyna Krahelska. Bohaterka Warszawy rodem z Polesia”, której autorami są Anna Czarnomska, Marzena Grochowska, Regina Jachimczuk i Stanisław Jadczak.

XIII Biblioteczne Spotkania Regionalne, 16.12.14 r.

Prezentacji albumowej publikacji „Krystyna Krahelska. Bohaterka Warszawy rodem z Polesia” – dokonał redaktor i wydawca Stanisław Jadczak.

Spotkaniom towarzyszyły też dedykacje poetyckie „Strofy Syreny Warszawskiej” w części przeznaczonej dla młodzieży przygotowane przez uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki we Włodawie pod opieką Iwony Korzeniewskiej, natomiast w części wieczornej w wykonaniu bibliotekarzy Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie w osobach: Ewa Krukowska, Małgorzata Zińczuk, Joanna Orzeszko, Edyta Pietrzak.

Mieliśmy też przyjemność wysłuchać najpopularniejszej pieśni Krystyny Krahelskiej „Hej chłopcy, bagnet na broń!” w wykonaniu: Helena Sawoń (śpiew), Edmund Brożek (skrzypce), Jan Drejewicz (gitara), Bogdan Martynowski (akordeon).

XIII Biblioteczne Spotkania Regionalne, 16.12.14 r.

Swój wiersz o Krystynie Krahelskiej odczytał Aldon Dzięcioł, członek Stowarzyszenia Twórców Kultury Nadbużańskiej im. Janusza Kalinowskiego we Włodawie.

Niezwykle miłym akcentem obydwu spotkań było przekazanie egzemplarzy prezentowanej publikacji „Krystyna Krahelska. Bohaterka Warszawy rodem z Polesia” regionalistom oraz przedstawicielom współorganizatorów, szkół i instytucji współpracujących z włodawską biblioteką.

Organizatorzy:
Gminna Biblioteka Publiczna im. Krystyny Krahelskiej w Sosnowicy
Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział we Włodawie
Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Włodawskiej

Projekt i wykonanie dokumentów promujących wydarzenie: Urszula Panasiuk, Specjalista ds animacji kulturalnej MBP Włodawa.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii
Fot. Olga Puś

Edyta Pietrzak

Jesteś› tutaj: Regionalia XIII Biblioteczne Spotkania Regionalne "Krystyna Krahelska - Syrena z Polesia"