"Małe ważne książeczki" w BP Hańsk

Biblioteka Publiczna Gminy Hańsk wzięła udział w konkursie „Małe ważne książeczki” zorganizowanym przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i wydawnictwo „Widnokrąg”. Zadaniem biblioteki było przeprowadzenie spotkań dla dzieci, inspirowanych książkami „Zabawny ptaszek” Jennifer Yerkes oraz „Był gdzieś haj taki kraj. Była gdzieś taka wieś” Franciszki i Stefana Themersonów.

BPG Hańsk

W 6 spotkaniach zorganizowanych przez bibliotekę wzięło udział 117 osób. Naszą przygodę z „Małymi ważnymi książeczkami” rozpoczęliśmy podczas ferii zimowych. W trakcie „Kolorowego czytania” dzieci poznały przeżycia „Zabawnego ptaszka”, rozmawiały o przyjaźni, odmienności, ponadto układały własną historię oraz ozdabiały małego ptaszka tak, aby stał się oryginalny, a przede wszystkim „widzialny”.

Z kolei książka „Był gdzieś haj taki kraj. Była gdzieś taka wieś” stała się głównym wątkiem zajęć „Radio od kuchni” przeprowadzonych także w czasie ferii przez Mariusza Józefczuka. Uczestnicy nie tylko mogli poznać, na czym polega praca w radio, ale także wczuli się w rolę spikera i spróbowali swoich sił w nagraniu opowiadania „Był gdzieś haj taki kraj”, w którym pojawiały się trudne wyrazy, jak „Alibajdadzikafrajdawtomigraj”.

„Zabawnego ptaszka” poznały także dwie grupy przedszkolne. Jego historia wydała się dzieciom podobna do „Brzydkiego kaczątka”, które także było smutne i „niewidzialne” dla innych. Natomiast klasa I a poznała książki o nietypowym wyglądzie znajdujące się w bibliotece, np. „Emigracja”, „Czarna książka kolorów” czy konkursowy „Był gdzieś haj taki kraj”. Zajęcia zainspirowały dzieci do zabawy słowami i tworzenia własnego języka. Dzięki temu powstała nazwa klubu czytelniczego klasy I a BIBLIOLUDKI, który będzie spotykał się w bibliotece raz w miesiącu.

Książki „Zabawny ptaszek” oraz „Był gdzieś haj taki kraj. Była gdzieś taka wieś” okazały się małe, ale bardzo ważne, ponieważ uaktywniły w najmłodszych czytelnikach twórcze myślenie.

Agnieszka Wróbel
BP Hańsk

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć:

Jesteś› tutaj: Regionalia "Małe ważne książeczki" w BP Hańsk