TROPEM STARYCH AUT - OTWARCIE WYSTAWY “WRAKI LUBELSZCZYZNY”

Syrena

Niegdyś „królowa” polskich szos,
Dziś pod plandeką marny los.

Niegdyś szczyt marzeń na talon za bon,
Dziś zapomnianą porasta glon.

Niegdyś pędziła przez miasta i wsie.
Dziś rak korozji jej trzewia żre.

Niegdyś obłości zachwycał zad,
Dziś porzucona wrasta w sad.

Smutny los wraka, skończyła się waha,
Podnieci filmowca i fotografa.

Na Lubelszczyźnie umiera królowa,
Odejść z godnością jest gotowa.
/R. Kuczyński/

Wraki Lubelszczyzny, wernisaż 11.05.16 r.

Półmetek (11.05.2016) XIII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek obchodzonego w tym roku pod hasłem “Biblioteka Inspiruje” uczciliśmy nietypowym wernisażem. W Galerii Na Parterze zagościły zapomniane legendy motoryzacji. A to za sprawą dwóch pasjonatów - Jacka Wawryszuka i Pawła Piędzio, którzy przemierzają województwo w poszukiwaniu starych aut uwieczniając je dla kolejnych pokoleń.

W naszej Galerii zaprezentowanych zostało blisko siedemdziesiąt fotografii, na telewizorach obejrzeć można było zrealizowane dotychczas reportaże na temat projektu, a gabloty wystawiennicze wypełniały modele aut, części samochodowe i analogowe odbitki.

Goście przybyli na wernisaż mieli okazję obejrzeć zwiastun “Wraków Lubelszczyzny” oraz fragment filmu z włodawską syreną ukrywaną przez trzydzieści lat pod plandeką - znakiem firmowym całego przedsięwzięcia. Jacek i Paweł opowiedzieli krótko o tym, jak zaczęła się ich przygoda i jak pogodzić miłość do żony, z miłością do królowej polskich szos.

Dodatkową atrakcją były auta zaparkowane przez biblioteką - goście mogli obejrzeć, a nawet zasiąść za kierownicą Syreny, Nysy, czy Żuka. Tym ostatnim na wycieczkę wybrały się nawet bibliotekarki - za co dziękujemy Panu Radkowi Kuczyńskiemu!:)

Wystawa zorganizowana w naszej bibliotece to zapowiedź zbliżającej się premiery filmu pod tym samym tytułem, który obejrzeć będzie można już w piątek 20 maja na Arenie Lublin.

A tymczasem zapraszamy do obejrzenia zdjęć wykonanych przez Pana Przemysława Budzyńskiego:
oraz do naszej bibliotecznej galerii.

Urszula Panasiuk

Jesteś› tutaj: Regionalia TROPEM STARYCH AUT - OTWARCIE WYSTAWY “WRAKI LUBELSZCZYZNY”