OWOCNE POROZUMIENIE - WERNISAŻ TWÓRCZOŚCI WIĘZIENNEJ “SZTUKA ZZA KRAT”

Według "Słownika języka polskiego" wyraz “porozumienie” oznacza umowę lub układ. Porozumienie jest też zgodą na coś, lub wzajemnym zrozumieniem. 15 marca 2016 r. podpisane zostało porozumienie o współpracy pomiędzy Zakładem karnym we Włodawie a Miejską Biblioteką Publiczną we Włodawie. Uroczystego podpisania dokumentu dokonali Dyrektor ZK ppłk Ryszard Deczkowski oraz Dyrektor MBP Jacek Żurawski.

Sztuka zza krat - wernisaż - 17.05.16 r.

Współpraca pomiędzy naszymi jednostkami trwa od lat, a wspólnie organizowane wystawy, czy kursy językowe to tylko początek wyliczanki. Nasze porozumienie jest przykładem nie tylko podpisanej umowy, ale też wyrazem zgody i wzajemnego zrozumienia zawartych w definicji, czego przykładem był wczorajszy (17.05.2016 r.) wernisaż twórczości więziennej “Sztuka zza krat”.

W progach biblioteki gości powitali Dyrektor MBP oraz mjr Jacek Sankowski Zastępca Dyrektora ZK, którzy wyrazili radość z tego, że osadzeni mają szansę pokazywać się i integrować z lokalnym środowiskiem, co jest też przedmiotem zawartego porozumienia. Rolę tego rodzaju resocjalizacji podkreślili w swoich krótkich przemowach i życzeniach przedstawiciele lokalnych władz: Wicestarosta Włodawski Adam Panasiuk, Burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński oraz Wójt Gminy Włodawa Tadeusz Sawicki. Ciepłym słowem podzielił się również Proboszcz Parafii Prawosławnej we Włodawie ks. Jerzy Ignaciuk.

Mieszkańcy Włodawy nie raz już mieli okazję poznać skazanych z trochę innej strony - wspólnie dyskutowaliśmy o książkach, wspólnie czytaliśmy dzieła polskiej literatury podczas Narodowego Czytania, wspólnie też poznawaliśmy języki - osadzeni prowadzili zajęcia z języka angielskiego dla seniorów. Panowie wtopili się w krajobraz miasta zjednując sobie mieszkańców uśmiechem i chęcią pomocy.

W naszej Galerii Na Poddaszu zaprezentowali oni swoje talenty malarskie i rękodzielnicze. Wystawa obejmuje obrazy olejne i akrylowe, pastele i prace wykonane ołówkiem, płaskorzeźby i słynne już “więzienne” anioły, czyli odlewy gipsowe. Szczególnie ciekawe eksponaty to kosze i świąteczne ozdoby wykonane z papieru oraz róże z chleba. Sztuka za kratami, to nie tylko przedmioty - zgromadzeni goście, a była ich blisko setka, posłuchać mogli wierszy oraz ballad Bułata Okudżawy w interpretacji włodawskich więźniów.

Spotkanie zakończyliśmy słodkim akcentem - pyyysznym tortem czekoladowym, który też był dziełem sztuki samym w sobie.

Urszula Panasiuk

Fot. Edyta Pietrzak

Jesteś› tutaj: Regionalia OWOCNE POROZUMIENIE - WERNISAŻ TWÓRCZOŚCI WIĘZIENNEJ “SZTUKA ZZA KRAT”