O Polesiu – wakacyjnie – we włodawskiej Bibliotece

24 sierpnia 2016 r. grono kilkudziesięciu miłośników i sympatyków poleskich klimatów literacko-historycznych spotkało się w bibliotecznej galerii włodawskiej książnicy, aby wysłuchać wykładu mgr Reginy Jachimczuk z cyklu „Ocalić od zapomnienia” – Polesie Wschodnie z... literaturą w tle. Gospodarzem spotkania, w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa DKK, był Dyskusyjny Klub Książki dla Dorosłych przy Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie. Rolę współorganizatora tego regionalnego wydarzenia przyjęło Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Włodawskiej, którego prelegentka jest aktywnym członkiem od kilkudziesięciu lat.

Spotkanie z Reginą Jachimczuk, 24.08.16 r.

Myślą przewodnią wykładu było odtworzenie rzeczywistego i literackiego obrazu Polesia sprzed II wojny światowej i czasów obecnych w kontekście egzystencji mieszkańców wsi i miast; głównie Kudrycz i Szymonowicz oraz Pińska i Brześcia. Drugim wątkiem wiodącym było przybliżenie postaci zapisanych w annałach Kresów Wschodnich, zdaniem prelegentki zbyt mało docenianych współcześnie, a tworzących wówczas historię i kulturę polską poprzez literaturę i pracę „narodowo-społeczną” – Marii Rodziewiczówny, Franciszka Wysłoucha i Krystyny Krahelskiej.

W spotkaniu, poza gospodarzami i współorganizatorami, uczestniczyli członkowie DKK przy Zakładzie Karnym we Włodawie, środowisko literackie związane z Grupą Poetycką „Nadbużańska Fraza” przy Stowarzyszeniu Twórców Kultury Nadbużańskiej im. Janusza Kalinowskiego we Włodawie, użytkownicy Biblioteki, lokalni regionaliści i historycy oraz turyści-wczasowicze z pobliskiej Okuninki nad Jeziorem Białym.

Podziękowania za tegoroczne wakacyjne spotkanie z cyklu „Ocalić od zapomnienia”, wraz z zaproszeniem dla prelegentki Pani Reginy Jachimczuk na kolejne w 2017 roku, przekazali od włodawskiej publiczności czytelniczej – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie Jacek Żurawski oraz w imieniu prezesa TPZW Zenona Jakubowskiego – sekretarz Towarzystwa Małgorzata Zińczuk.

Wszystkich zainteresowanych tematem zapraszamy do zapoznania się z pełnym tekstem wykładu, który w najbliższym czasie ukaże się na stronie internetowej Biblioteki w zakładce „Szuflada Czytelników”.

Zapraszamy też do korzystania z naszych zbiorów poświęconych tematyce Polesia udostępnianych w Dziale Regionalnym; w godzinach pracy Biblioteki – od poniedziałku do piątku w godz. 9:30 – 17:00

Małgorzata Zińczuk

Jesteś› tutaj: Regionalia O Polesiu – wakacyjnie – we włodawskiej Bibliotece