W piątkowe popołudnie, 10 lutego 2017 r., w Galerii Na Poddaszu Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie odbyło się otwarcie wystawy twórczości Andrzeja Bielińskiego.

Wernisaż twórczości Andrzeja Bielińskiego, 10.02.17 r.

Zgromadzonych gości powitał, wprowadzając w tematykę wydarzenia, dyrektor MBP Włodawa Jacek Żurawski. Spotkanie poprowadziła Edyta Pietrzak, kierownik Działu Regionalnego. O Andrzeju Bielińskim – człowieku, twórcy i przyjacielu opowiedział Jarosław Romaniuk – inicjator wydarzenia zorganizowanego w rok po śmierci artysty.

Nie zabrakło również wspomnień o artyście, którymi uczestnicy wydarzenia dzielili się zarówno indywidualnie, w osobistych rozmowach, jak również na ogólnym forum, przywołując historie z życia i pracy twórcy.

Na zakończenie Edyta Pietrzak odczytała, wybrany przez Władysławę Wójcik, wiersz Andrzeja Bielińskiego „Jakież są przykre czasy rozstania...” pochodzący z tomiku wierszy „Skarbczyk poleski”.

Jakież są przykre czasy rozstania
Kiedy jeszcze tyle pomysłów
Muszę to zrobić nie ma gadania
W chorobie nie robić domysłów

Bo tu są jeszcze figury z lipy
Drzewo co tak jest kochane
Słodycz rozdając ludziom w miodzie
Dwa gołąbki rzeźbione dla zakochanych

Świętych postacie w nawach kościelnych
Urocze ciała panien frywolnych
I w polnej mgle przeczystej
Ktoś ukrzyżowany na rozstaju dróg polnych

Jeszcze płótna są lniane
Nasze babcie w tym spece
I śmierć Ikara na nich widnieje
Co przyciąganiu ziemskiemu chciał zrobić hecę

A to są kartki pisane w pośpiechu
Które z czasem pożółkną
Jak mam to spisać moi kochani

Wystawa powstała dzięki uprzejmości rodziny, przyjaciół i znajomych artysty, którzy udostępnili prace Andrzeja Bielińskiego. Wśród nich: Jarosław Romaniuk (15 rysunków ołówkiem), Marek Bieliński (27 rysunków ołówkiem i 6 obrazów olejnych), Grzegorz Bieliński (2 obrazy olejne i 2 płaskorzeźby), Joanna Żurawska (płaskorzeźba i rzeźba), Teresa Ciodyk (portret) i Edyta Pietrzak (portret). Ponadto Zarząd Stowarzyszenia Twórców Kultury Nadbużańskiej im. Janusza Kalinowskiego we Włodawie udostępnił 9 portretów artystów.

Podczas wernisażu można było obejrzeć także wirtualną wystawę, która powstała ze zdjęć przekazanych ze zbiorów Jarosława Romaniuka i Mariusza Komorowskiego.

Dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli wypożyczyć zbiory ze swoich kolekcji na potrzeby ekspozycji.
Wystawa będzie prezentowana do 24 lutego 2017 r.
Zapraszamy do Galerii Na Poddaszu od poniedziałku do piątku w godzinach otwarcia biblioteki.

Edyta Pietrzak

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii
Fot. Urszula Panasiuk

Jesteś› tutaj: Regionalia „Jakież są przykre czasy rozstania, kiedy jeszcze tyle pomysłów...” - wernisaż twórczości Andrzeja Bielińskiego