Słowa mają magiczną moc… Światowy Dzień Poezji

Nadeszła wiosna. Najbardziej opiewana przez pokolenia poetów pora roku. Będąca zarówno natchnieniem, tematem dla artystów, ale też inspiracją dla czytelników do sięgnięcia po tomik wierszy. W pierwszy dzień wiosny – 21 marca – obchodziliśmy ustanowiony przez UNESCO Światowy Dzień Poezji.

Światowy Dzień Poezji, 21.03.17 r.

Zgromadzonych gości powitał dyrektor MBP Włodawa Jacek Żurawski fragmentami wiersza Edwarda Stachury. Spotkanie poprowadziła Edyta Pietrzak, kierownik Działu Regionalnego, we współpracy z opiekunkami włodawskich klubów DKK Ewą Krukowską i Moniką Urbańską-Nazaruk.

Przewodnikami po lirycznej, wiosennej podróży byli członkowie Grupy Poetyckiej „Nadbużańska Fraza” i Zespołu Śpiewaczego „Kresowianki” ze Stowarzyszenia Twórców Kultury Nadbużańskiej im. J. Kalinowskiego we Włodawie oraz panie i panowie z włodawskich Dyskusyjnych Klubów Książki.

Usłyszeliśmy wiersze: Czesławy Demczuk „Jak dwie splecione dłonie świata”, Barbary Górnej „Bez odpowiedzi”, Eugeniusza Daniluka „Wiara”, Edyty Lodwich „Piękno świata”, Aldona Dzięcioła „Panuj!”, Zofii Iwaniuk „Ufność w Bogu”, Czesławy Michańskiej „Rejs”, Teresy Ciodyk „Jak ubrać duszę moją”, Władysławy Wójcik „Znaleźć początek...” i Krystyny Igras „Ludzie”.

Ponadto pracownicy włodawskiej biblioteki odczytali utwory nieżyjących już członków STKN: Ewa Krukowska wystąpiła w wierszu Haliny Piekarskiej „Starość”, Monika Urbańska-Nazaruk odczytała utwór „Rozbitek” Stefana Sidoruka, a Edyta Pietrzak „Aby...” Kazimierza Czeleja.

Z wybranymi, ulubionymi wierszami wystąpili panowie z zaprzyjaźnionego DKK działającego przy włodawskim Zakładzie Karnym oraz panie z DKK dla Dorosłych funkcjonującego przy MBP. W wykonaniu klubowiczów usłyszeliśmy m.in. wiersze Bolesława Leśmiana i fragmenty „Tryptyku rzymskiego” Jana Pawła II.

Uczestnicy spotkania zostali zapoznani z ostatnim wydawnictwem STKN „Zeszytem poetyckim 2016” wydanym we wrześniu ubiegłego roku. Publikacja dostępna jest w zbiorach Działu Regionalnego MBP Włodawa.

O muzyczną oprawę spotkania zadbały panie zrzeszone w Zespole Śpiewaczym „Kresowianki” działającym pod opieką artystyczną Barbary Litwiniuk, prezesa STKN. Podczas święta usłyszeliśmy pieśni „Miłość jedyna jest”, „Chrześcijanin to ja” oraz „Błogosławiona dobroć człowieka”.

Po uczcie dla ducha nastał czas na strawę dla ciała. Nie zabrakło słodkiego poczęstunku ufundowanego przez Stowarzyszenie Twórców Kultury Nadbużańskiej im. Janusza Kalinowskiego we Włodawie, włodawskie Dyskusyjne Kluby Książki oraz Miejską Bibliotekę Publiczną we Włodawie.

Dziękujemy jeszcze raz za przybycie, poświęcony czas i wspólną wędrówkę po świecie poezji.

Edyta Pietrzak

Zapraszamy do oglądania zdjęć w naszej galerii
Fot. M. Topolska

Jesteś› tutaj: Regionalia Słowa mają magiczną moc… Światowy Dzień Poezji