W czwartek, 6 kwietnia, w Galerii Na Poddaszu naszej biblioteki po raz kolejny mieliśmy przyjemność zorganizowania spotkania ze sztuką. Tym razem gościliśmy dwie artystki z powiatu chełmskiego zrzeszone w Stowarzyszeniu Twórców Kultury Nadbużańskiej im. Janusza Kalinowskiego we Włodawie.

Beata Kozak, wernisaż malarstwa, Krystyna Igras, spotkanie autorskie, 06.04.17 r.

W scenerii malowanych na szkle ikon, podczas wernisażu prac Beaty Kozak, odbyło się spotkanie autorskie z Krystyną Igras promujące najnowszą jej książkę „Kufer wspomnień z gałązką rozmarynu”.
Przybyłych gości powitał, przedstawiając artystki, dyrektor MBP Włodawa Jacek Żurawski, a spotkanie poprowadziła Edyta Pietrzak, kierownik Działu Regionalnego MBP.

Pani Beata opowiedziała o warsztatach malowania na szkle, które zainspirowały ją do rozwijania umiejętności w tym kierunku. Zachwycona tą formą sztuki tworzy ikony nadając szklanym taflom nowe życie, budząc na ich powierzchni świętych i anioły. Roślinne ornamenty ożywiają statyczne postacie nadając ich religijnemu wymiarowi bardziej ludowy przekaz.
W Galerii Na Poddaszu prezentujemy 20 prac na szkle. Ekspozycja będzie czynna do 25 kwietnia 2017 r.

Pani Krystyna przedstawiła swoją najnowszą publikację „Kufer wspomnień z gałązką rozmarynu”, która stanowi jej prozatorski debiut. Książka zawiera zarówno wiersze, jak i krótkie opowiadania. Napisana pięknym, literackim językiem przenosi nas do czasów dzieciństwa autorki, w świat kultywowanych, nie tak dawno przecież, obrzędów. Przedstawia nam przyrodę w kalejdoskopie czterech pór roku, częściowo porzucone zwyczaje świąteczne, zapomniane dzisiaj tradycje. Nasycona emocjami beztroskiego dzieciństwa, budzi nostalgię u czytelników, którzy przez pryzmat opowieści autorki odnajdują swoje własne wspomnienia.
Ponadto pani Krystyna przekazała do zbiorów MBP we Włodawie książki: „Kufer wspomnień z gałązką rozmarynu”, „Żyć znaczy kochać”, „Śpiew wiatrów” i „Kresowy śmiech kukułki”, za które jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Wszystkie pozycje już wkrótce będą dostępne w Dziale Regionalnym naszej biblioteki.

Uczestnicy spotkania z zainteresowaniem obejrzeli prace Beaty Kozak i wysłuchali fragmentów opowiadań Krystyny Igras. Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku ufundowanego przez artystki.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii

Edyta Pietrzak

Jesteś› tutaj: Regionalia Ikona z gałązką rozmarynu – spotkanie z twórczością Beaty Kozak i Krystyny Igras