VI Noc z Andersenem w BPG Hańsk

W nocy z 21 na 22 kwietnia najmłodsi czytelnicy Biblioteki Publicznej Gminy Hańsk próbowali dowiedzieć się, „Co robią książki nocą?” Było to możliwe dzięki organizowanej już po raz szósty „Nocy z Andersenem”.

BPG Hańsk, VI Noc z Andersenem, 21-22.04.2017 r.

Tegoroczna edycja była nie tylko okazją do świętowania urodzin słynnego bajkopisarza, ale także przyświecało jej hasło „Śpiewać każdy może…”. W otwartej części imprezy uczestniczyło blisko 100 osób, natomiast na nocleg wśród książek zdecydowało się 54 dzieci.

Noc z Andersenem rozpoczęło głośne czytanie dzieciom przez Joannę Orzeszko – bibliotekarkę z Miejskiej Biblioteki Publicznej z Włodawy, która zaprezentowała dzieciom teatrzyk Kamishibai. Następnie swoje umiejętności wokalne przedstawił zespół „Cisza” z Młodzieżowego Domu Kultury we Włodawie, którego instruktorem jest Iwona Szwaj. Dzieci mogły nie tylko wysłuchać koncertu, ale także wziąć udział w zabawach oraz stworzyć własny zespół, bo przecież „Śpiewać każdy może…”. Następnym punktem nocnych harców w bibliotece były zabawy z klaunem „Waldusiem”.

Głośne czytanie bajek z morałem, zabawy integracyjne, śpiewy i tańce czekały na dzieci podczas spotkania z Bogusławą Górską – koordynatorem akcji „Cała Polska czyta dzieciom” w powiecie włodawskim, która jak co roku odwiedziła bibliotekę w Hańsku podczas „Nocy z Andersenem”.

Ponadto uczestnicy imprezy brali udział w zabawach literackich, integracyjnych, tanecznych, m.in. w teleturnieju „Kocham Cię Polsko”.

Głównym celem „Nocy z Andersenem” jest rozbudzenie w dzieciach zainteresowań czytelniczych, skojarzenie czytania z przyjemnością, a nie obowiązkową lekturą, pokazanie im piękna słowa mówionego i uroku wspólnego spędzania wolnego czasu.

„Noc z Andersenem” odbywa się w ramach kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”, której liderem na terenie gminy Hańsk jest bibliotekarka Agnieszka Wróbel.

Agnieszka Wróbel
Biblioteka Publiczna w Hańsku