Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Włodawskiej oraz Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, w ramach Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, we wtorek 25 kwietnia zorganizowała spotkanie z dokumentalistą, autorem książek, reportaży, filmów edukacyjnych – Adamem Wiesławem Kulikiem.

Spotkanie z Adamen Kulikiem, 25.04.17 r.

W ramach niniejszego wydarzenia odbyła się promocja książki „Nostalgia Wschodu. Z biegiem Bugu” oraz projekcja reportaży filmowych z cyklu „Z biegiem Bugu”, w reżyserii naszego gościa, realizowanych przez Lubelski Odział Telewizji Polskiej dla TV Polonia i TV3 Regionalna.

„Nostalgia Wchodu. Z biegiem Bugu” to klasyczna „książka drogi”, zapiski podróży rowerowej dwójki przyjaciół literata – Adama Wiesława Kulika i artysty malarza - Marka Antoniego Terleckiego. To wędrówka po bezdrożach Ściany Wschodniej wzdłuż „ostatniej dzikiej rzeki Europy”, czyli Bugu. Rzeki, która oddziela dwa światy i dwie kultury – wschodnią i zachodnią oraz ludzi o odmiennej mentalności. Mentalności, która powoduje, że czasem trudno jest zrozumieć drugiego człowieka mimo pokrewieństwa języka i słowiańskiej duszy.

Książka podzielona jest na dwanaście rozdziałów, na które składa się dwanaście dni podróży, podczas których przyjaciele przemierzają wschodnie pogranicze rozpoczynając swą podróż w Zamościu, a kończąc w Białymstoku. W trakcie wyprawy przejeżdżają przez szereg miejscowości między innymi: Dubienkę, Sobibór, Włodawę, Romanów, Kodeń, Jabłeczną, Grabarkę, Hajnówkę czy Rejowiec.

To wędrówka po wschodnim pograniczu Polski intrygującym konglomeratem kultur wielu narodowych społeczności, m.in. Polaków, Żydów, Ukraińców, Białorusinów oraz polskich Tatarów, a także obrządkami różnorodnych religii, w tym rzymsko-katolickiej, prawosławnej i grekokatolickiej.

Opisana podróż miała miejsce w latach 80 i 90 XX wieku, na co wskazują zamieszczone w publikacji zdjęcia, ale autor często w te regiony Polski powraca, ponieważ jak sam powiedział w trakcie rozmowy, zajmują one szczególne miejsce w jego sercu.

Spotkanie, zgodnie z zapowiedzią, zakończyło się jak nakazuje katalońska tradycja, obdarowaniem gości różami i książkami.

Publikacja naszego gościa „Nostalgia Wschodu. Z biegiem Bugu” jest dostępna w naszej bibliotece w Dziale Regionalnym. Serdecznie zapraszamy do jej wypożyczania.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii

Monika Urbańska-Nazaruk

Jesteś› tutaj: Regionalia Bug rzeka pełna magii i nostalgii – spotkanie autorskie z Adamem Wiesławem Kulikiem