"Nie tylko śpiewają..." – wernisaż rękodzieła Kresowianek

Śpiewają… ale też haftują, dziergają, wyplatają chodniki i pieką przepyszne ciasta – o czym mogliśmy się przekonać w piątkowy wieczór 28 kwietnia podczas wernisażu rękodzieła Kresowianek ze Stowarzyszenia Twórców Kultury Nadbużańskiej im. Janusza Kalinowskiego we Włodawie.

Nie tylko śpiewają - Kresowianki, wernisaż 28.04.17 r.

Gości powitała, krótko wprowadzając w tematykę wydarzenia, Edyta Pietrzak – kierownik Działu Regionalnego MBP Włodawa.
Pozostałą część spotkania poprowadziła Barbara Litwiniuk – kierownik artystyczny Zespołu Śpiewaczego Kresowianki, a jednocześnie Prezes STKN. Usłyszeliśmy historię powstania zespołu, okoliczności nadania imienia, ciekawostki z tras koncertowych oraz dowiedzieliśmy się o sukcesach, osiągnięciach i odznaczeniach jakie pieśniarki zdobyły na przestrzeni lat działalności artystycznej.

Podczas spotkania mieliśmy przyjemność usłyszeć zarówno pieśni w wykonaniu Kresowianek, jak również wiersze, które przedstawiły poetki z Nadbużańskiej Frazy. Na piątkowy repertuar złożyły się utwory: „Polesia czar”, „Samotna stoję nad Bugiem”, „Czerwona kalina”, „Maje oczi cziarnoje”, „Czarna chmara” oraz „Moja polska ty ziemico”, którą artystki zakończyły występ. Ze swoimi wierszami wystąpiły poetki: Teresa Ciodyk „Moja pieśń poleska” i „Kresowianki, Czesława Demczuk „Kresowianki” oraz Zofia Iwaniuk „Tu mieszkać”.

Wydarzenie realizujące biblioteczne hasło Słowo – Muzyka – Obraz zakończyło się zwiedzaniem wystawy, na której udostępnione zostały prace pań Barbary Litwiniuk, Anieli Leszczyńskiej i Urszuli Bielińskiej. Wśród rękodzieł możemy podziwiać misterne hafty, ubranka robione na drutach, a także ręcznie plecione chodniki.

Ogromne zainteresowanie budziła też kronika dokumentująca bogatą działalność artystyczną zespołu.

Nie zabrakło słodkiego poczęstunku przygotowanego przez Kresowianki: przepysznych ciast, pieczonego w domu chleba i miodu z własnej pasieki.

Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do zwiedzania wystawy "Nie tylko śpiewają...", która będzie prezentowana w Galerii Na Parterze do 21 maja.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii
Fot. Urszula Panasiuk

Edyta Pietrzak

Jesteś› tutaj: Regionalia "Nie tylko śpiewają..." – wernisaż rękodzieła Kresowianek