Ażurowym prześwitem... refleksja po wernisażu

W otoczeniu delikatnych splotów odbył się wernisaż koronkarstwa pani Anny Owsianik.
W czwartek, 22 czerwca, w Galerii Na Poddaszu MBP we Włodawie miała miejsce pierwsza odsłona prac bohaterki wieczoru.

Ażurowym prześwitem - wystawa koronkarstwa Anny Owsianik, 22.06.17 r.

Anna Owsianik pochodzi z Włodawy i tu na co dzień pracuje na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Po długich i ciężkich dyżurach oddaje się ukochanej działce oraz szydełkowaniu. Każdego dnia, Jej sprawne palce przepuszczają całe kilometry nici układając je w misterne koronki – najczęściej serwety i obrusy. Swoją pasją Pani Anna zapewnia ciągłość zanikającej już gałęzi kobiecego rzemiosła ludowego dostosowując je do nowych trendów.

W wydarzeniu uczestniczyło grono przyjaciół Pani Anny, Rodzina oraz Włodawianie ceniący warsztat rękodzielniczy.

Autorka prac opowiedziała nam o początkach swojej wieloletniej, szydełkowej pasji. Pierwszym koronkowym dziełem Pani Ani była serwetka. W kolejnych latach pojawiły się firany, narzuty i obrusy, kołnierzyki, aplikacje ubrań, dekoracje świąteczne (ażurowe bombki i pisanki), a także zabawki, m.in. kot! Pani Ania wciąż szuka nowych splotów i wzorów, im bardziej skomplikowane tym lepiej Uśmiech Szydełkowanie przynosi naszej bohaterce dużą porcję satysfakcji i spokoju, odpoczywa i relaksuje się przy tej godnej podziwu czynności.

Wieczór dostarczył nam wielu wzruszeń, jednak najwięcej emocji wywołała muzyczna niespodzianka dedykowana Pani Ani, przygotowana przez Jej syna- Adriana i Jego kolegę Michała Chudka. Przybyli goście wzięli udział w kameralnym i wyjątkowym koncercie Uśmiech

Polały się łzy i posypały ciepłe słowa... a wszystko okraszone szerokimi uśmiechami i gromkimi brawami!

Aranżację galerii oraz oprawę merytoryczną wieczoru przygotowała Ula Panasiuk, kurator wystawy.

Ekspozycja będzie dostępna we włodawskiej książnicy do końca wakacji, zapraszamy serdecznie wszystkich do zwiedzania.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii
Fot. O. Puś, E. Pietrzak

Joanna Orzeszko