Chociaż Mateusz (urodzony w maju) jest użytkownikiem biblioteki od najmłodszych lat, to ze swoją ukochaną gitaRRAą zawitał on do nas pierwszy raz podczas wernisażu prac Eweliny Kratiuk. Po raz kolejny spotkaliśmy się w ramach wieczorku Pana Radka Kuczyńskiego („Bieszczady... wszystko co kocham”, 13.02.2016 r.). Mateusz i towarzysząca mu Ewelina Czyż stworzyli wspaniałą oprawę muzyczną. To właśnie podczas prób do tego spotkania narodził się pomysł zrealizowania recitalu Mateusza.

Muzyczny Wieczorek Rosyjski, 30.06.2017 r.

Matką inicjatywy była chyba najbardziej płodna ideowo bibliotekarka – Pani Małgosia Zińczuk. Mateusz nieco przyparty do muru musiał przystać na tę propozycję. W celu dopięcia swego rozpoczęłyśmy regularne nękaniePuszcza oczko. Pojawiły się pierwsze propozycje terminów, które jednak z różnych przyczyn nie doszły do skutku. Ale zgodnie z mądrością, że „co ma wisieć, nie utonie” spotykaliśmy się wreszcie w piątek 30 czerwca 2017 r., podczas wieczorku w ramach którego najsłynniejsze utwory muzyki rosyjskiej przypomnieli ww. Mateusz Kolasa – wokal i gitara, oraz jego towarzysz - Piotr Boguszewski (urodzony w maju), grający na cajonie.

Jak się okazało, warto było pielęgnować cierpliwość. W Galerii Na Parterze zebrała się widownia w zawrotnej liczbie ponad 200 osób. W pewnej chwili bibliotekarze zwątpili nawet czy to „kameralne” z założenia spotkanie nie osiągnęło standardów wydarzenia masowego! Nowe, energetyczne, a chwilami wręcz egzotyczne aranżacje przypadły do gustu naszym gościom, którzy okazali tę aprobatę wtórując wokaliście, czy podrygując w rytm melodii. Talent i urok osobisty Mateusza i Piotra przekonały naszych Czytelników niezależnie od wieku, ale na pewną z drobną tendencją w stronę płci pięknej. Przygotowany line-up zawierał utwory takich bardów jak: Bułat Okudżawa (również urodzony w maju), Włodzimierz Wysocki czy Aleksandr Rybak. Część piosenek zaśpiewana została po polsku i po rosyjsku, do części tłumaczenia pojawiły się na specjalnie przygotowanych slajdach, tak aby każdy mógł zrozumieć tekst. Wszystkie opatrzone były krótkim wprowadzeniem, np. anegdotą z życia tekściarza. Nie zabrakło również dedykacji skierowanych do osób, które utwierdziły Mateusza w zamiłowaniu do wschodnich muzycznych klimatów – Pani Anny Chorąży, nauczycielki języka, która przekonała go do udziału w pierwszym konkursie; babci, która nauczyła go liter cyrylicy, czy Pana Jarosława Soroki, z którym wspólnie słuchali przeboju „Bielyje rozy” podczas kursu prawa jazdy. Całość była dokładnie zaplanowaną koncepcją, trzymaną stanowczą ręką Mateusza, a w konsekwencji tego zrealizowaną krok po kroku ze spektakularnym sukcesem. Błyskotliwość i humor, powiewające w tle flagi – Polska i Rosyjska, ciepło świec, kwas chlebowy i bliny goszczące na stołach dopełniły całości.

Ta uczta dla ducha i ciała stała się pretekstem do jeszcze jednej inicjatywy. Usatysfakcjonowana koncertem widownia mogła dać wyraz swojemu zadowoleniu wspierając pewną młoda osobę , która również pojawiła się w bibliotece tego wieczoru. Podczas koncertu przeprowadzona została zbiórka funduszy na wydanie książki Patryka Osieleńca, szkolnego kolegi Mateusza, który postanowił zmierzyć się z trudną sztuką pisarstwa. Zbiórkę zrealizowało Stowarzyszenie „Lepsze Jutro” w którym zrzeszony jest Patryk, a zgromadzona kwota wyniosła 638 zł.

Dziękujemy Włodawo!

A Mateuszowi i Piotrowi gratulujemy dojrzałości oraz zdanej matury! Życzymy też sukcesów na artystycznej ścieżce! Oby kolejnym krokiem było spotkanie w studiu nagraniowym Włodawskiego Domu Kultury, bo myślę, że nie jeden z gości byłby zainteresowany powrotem do tego koncertu przy odtwarzaczu w domowym zaciszu.

Szczególnie dziękujemy Kołu Gospodyń Miejskich „Zosie Samosie” za przygotowanie poczęstunku a Pani Małgorzacie Zińczuk za wsparcie finansowe i duchowe!

Zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej autorstwa Anny Szewczyk i materiału przygotowanego przez WłodawskaTV.

Urszula Panasiuk

Jesteś› tutaj: Regionalia Majowe chłopaki czerwcowym wieczorem – koncert piosenki rosyjskiej Mateusza Kolasy i Piotra Boguszewskiego