Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie, Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, Włodawski Oddział PTTK i Grupa Poetycka Nadbużańska Fraza zapraszają na spotkanie

„Polesie źródłem natchnień i kultury w XIX i XX wieku”
z duchowym przewodnikiem po Kresach, poetą, etnografem
Krzysztofem Kołtunem

w Galerii Na Parterze Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie
wtorek, 16 kwietnia 2013 r., godz. 18.00

Krzysztof Kołtun

KRZYSZTOF KOŁTUN

Urodził się 9.XI.1958r. w Chemie w rodzinie wywodzącej się z Lubomla na Wołyniu. Reprezentuje Stowarzyszenie Pisarzy Polskich w Krakowie i literackie Bractwo Białego Pasterza. Pomysłodawca i organizator kilkunastu edycji chełmskich konkursów poetyckich (ogólnopolskich): "Matka", "Wiersze dzieciom" oraz trwającego od 1988r. "U progu Kresów". Z pasji i zamiłowań etnograf, kolekcjoner kresowy, duchowy przewodnik po Kresach.

Założyciel Towarzystwa Rodzin Kresowych (1988), Nadbużańskiego Towarzystwa Kultury (1999) oraz Kresowego Zespołu "Sokoliki" (2004) w Chełmie. Laureat Literackiej nagrody im. A. Patkowskiego (Sandomierz 1999), nagrody literackiej KAJA Kazimierza Andrzeja Jaworskiego (Chełm 2005), literackiej Nagrody im. W. Hasiora Stowarzyszenia "Ars Populi" (Kraków-Zakopane 2005), wielu konkursów poetyckich. Częsty gość kresowych audycji radiowych, dziennikarz, antykwariusz.

Autor 22 książek poświęconych Wołyniowi, jego historii i kulturze. Zaczął pisać mając lat 12, a debiutował artykułem prasowym w wieku lat 18. Dotychczas opublikował kilkaset artykułów na łamach różnych czasopism m. in. w „Niedzieli” i „Gościu Niedzielnym” oraz w watykańskiej edycji „Rycerza Niepokalanej”. Jego pierwszy poetycki tomik Powrót ukazał się drukiem w 1984 r. w Krakowie dając początek serii Debiuty Literackie „Sceny Ludowej”. Aktualnie w swoim dorobku literackim ma 19 tomików, z czego dwa: Dzwoneczek (1992) i Zielnik chełmski (2003) wydane zostały w Chełmie, a trzy poza granicami kraju: Szelest róży (1999) i Wołyńska litania (2001) w Ostrogu na Ukrainie oraz Kresowe żurawie (2001) – pozycja bibliofilska w Berlinie. Tomiki Krzysztofa Kołtuna znalazły swoje miejsce m. in. w bibliotekach czołowych polskich instytucji kulturalnych na emigracji w Paryżu, Rapperswilu i Nowym Jorku. Wiersze chełmskiego poety tłumaczone były na języki: ukraiński, litewski, czeski, a nawet hebrajski.

Z pasji kolekcjonerskich, zamiłowania do etnografii i kolekcjonerstwa oraz upodobań literackich i bibliofilskich – wyrósł w Chełmie "Antykwariat Kresowy" Krzysztofa Kołtuna, który stał się oazą regionalnych i kresowych pamiątek oraz pamięci o tradycji.

Jesteś› tutaj: Regionalia Polesie źródłem natchnień i kultury w XIX i XX wieku – spotkanie z Krzysztofem Kołtunem