Malownicza Łęczna – wernisaż „Ziemia Łęczyńska inspiracją dla artystów”

Międzynarodowo – tak właśnie udało nam się zamknąć pierwsze sześć miesięcy bibliotecznych działań w 2017 r. W te wakacje w naszej Galerii Na Parterze drodzy Czytelnicy, macie szansę zobaczyć prace malarzy, którzy już od kilkunastu lat, w każde wakacje spotykają się podczas Międzynarodowego Pleneru Artystycznego „Ziemia Łęczyńska inspiracją dla artystów”.

Ziemia Łęczyńska inspiracją dla artystów - wernisaż 06.07.17 r.

Ekspozycja pozwala nam spojrzeć na Łęczną oczami ludzi „z zewnątrz” - nie tylko z innych miast Polski, ale również obcokrajowców z Białorusi, Ukrainy, Rumunii, Węgier, Holandii a nawet Japonii! Centrum Kultury w Łęcznej oraz Łęczyńskie Stowarzyszenie Twórców Kultury i Sztuki PLAMA co roku daje im wspaniałą możliwość zatrzymania się w biegu codzienności, przespacerowania się uliczkami miasta pilnie strzeżonego przez dzika o srebrnych kłach i przedstawienia im swojej jego wizji oraz inspiracji jakie w nich budzi. Koordynatorka całego przedsięwzięcia Pani Maria Majka Zuzańska (która zawita do nas ze swoją autorską wystawą w kwietniu przyszłego roku) opowiedziała o tym w jaki sposób do zainicjowania pleneru zachęciły ją jej własne zagraniczne wyprawy. Nie kryła, że na początku pomysł ten spotkał się z kilkoma trudnościami, choćby tak dobrze nam wszystkim znanymi jak finanse. Na szczęście powoli udaje się je pokonać, dzięki czemu artyści spotykają się już po raz XIII i to w co raz większym gronie. Włodawska Widownia podczas wernisażu mogła spotkać i porozmawiać z aż piętnastoma z nich.

„Każde dzieło to indywidualna emocjonalna opowieść ludzi wywodzących się z różnorodnych kultur, zamieszkujących odległe strony świata. To także szczególny rodzaj rejestracji wzajemnych relacji wspólnie spędzonego czasu, którego tłem jest miejsce bardzo bliskie i doskonale znane nam – mieszkańcom”. Tak Pani Majka napisała w komentarzu do jednego z folderów wydanego przy okazji poprzednich edycji. Ludzie z odległych stron ilustrują to co znane żyjącym tu na co dzień. Jak się okazuje ich oczy widzą inaczej i przez swoje obrazy pozwalają nam dostrzec, to co gdzieś nieświadomie pomijamy pokonując dystans z domu do pracy. I to jest chyba jedną z największych wartości tego pleneru.

Obrazy prezentowane we Włodawie to wybór prac z lat poprzednich. Podsumowanie tegorocznego, XIII Międzynarodowego Pleneru Artystycznego „Ziemia Łęczyńska inspiracją dla artystów” odbyło się w sobotę (8 lipca 2017 r.) w Galerii Centrum Kultury w Łęcznej.
Serdecznie zapraszamy do odwiedzania naszej Galerii.

I życzymy, Wam Czytelnicy, udanego wypoczynku. Z książką oczywiście!

Zdjęcia z otwarcia wystawy w naszej galerii.
Fot. Olga Puś.

Urszula Panasiuk

Jesteś› tutaj: Regionalia Malownicza Łęczna – wernisaż „Ziemia Łęczyńska inspiracją dla artystów”