Młodzieżowa Inauguracja Obchodów Roku Tadeusza Kościuszki we Włodawie

W 2017 roku w kalendarzach wydarzeń patriotycznych większości polskich miast i gmin szczególne miejsce znalazły Obchody Roku Tadeusza Kościuszki.
We Włodawie główne uroczystości odbędą się w listopadzie, a ich punktem kulminacyjnym będzie odsłonięcie remontowanego obecnie zabytkowego pomnika Patrona Roku. Obchodom towarzyszyć będą okolicznościowe wystawy, koncerty, prezentacje artystyczne oraz sesje popularnonaukowe.
W październiku Dzień Patrona Szkoły celebrować będzie I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki.
Tymczasem 15 września młodzież klas gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych większości włodawskich placówek oświatowo-wychowawczych zainaugurowała kościuszkowskie świętowanie uczestnicząc w grze miejskiej „Włodawiacy – Cyncynaci" zorganizowanej przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Włodawskiej.

gra miejska plakat 02

Śladami Tadeusza Kościuszki po zakątkach Włodawy wyruszyło 7 drużyn reprezentujących: Publiczne Gimnazjum nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego, Publiczne Gimnazjum nr 2 im. Zamoyskich, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. ks. Jana Twardowskiego, Gimnazjum z Oddziałami Przysposabiającymi do Pracy i Zasadniczą Szkołę Zawodową, Zespół Szkół Zawodowych Nr 1 im. 2 Warszawskiej Brygady Saperów, I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki, II Liceum Ogólnokształcące im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.

W sześciu newralgicznych punktach trasy Naczelnika w Sukmanie po Włodawie (park przy ul. T. Kościuszki, skwer przed Włodawskim Domem Kultury z usytuowanym tam pomnikiem Patrona Roku, posiadłość I LO im. Tadeusza Kościuszki, okolice Czworoboku, deptak przy Muzeum - Zespole Synagogalnym, siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej) czekały na Włodawskich Cyncynatów nie lada zadania:
- rekonstrukcja fragmentów obrazów Wojciecha Kossaka „Przysięga Tadeusza Kościuszki" bądź Jana Matejki „Bitwa pod Racławicami";
- ułożenie czterowersowego wiersza na cześć wielkiego uczucia łączącego Tadeusza Kościuszkę z Ludwiką Sosnowską;
- zbudowanie fortyfikacji typu Bemis Heights;
- zweryfikowanie opinii na temat bohatera wydarzenia i podjęcie odpowiedniej foto-deklaracji;
- usypanie włodawskiego kopca Kościuszki wg. własnej innowacyjnej koncepcji;
- zaprojektowanie medalu, inspirowanego Orderem Cyncynatów, jakie władze Włodawy mogłyby przyznawać osobom zasłużonym miastu.
Wykonane zadania dokumentowane były zdjęciem lub filmem zamieszczonym w serwisie Instagram i opisywane tagami; tym sposobem było bezpośrednio archiwizowane w bibliotecznym „sztabie gry". Komisja konkursowa składająca się z przedstawicieli biblioteki, TPZW i Centrum Spotkania Kultur w Lublinie oceniała zarówno czas realizacji poszczególnych poleceń, jak też jakość i kreatywność wykonania. Włodawscy Cyncynaci wykazali niezwykłą inwencję, tak więc wskazanie zwycięzcy nie było łatwe. Ostatecznie nagroda główna – pakiety książek, ufundowanych przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Włodawskiej, trafiły do bibliotek szkolnych ZSZ nr 1 (I miejsce w kategorii ponadgimnazjalnej), PG nr 2 (I miejsce w kategorii gimnazjalnej), SOSW (wyróżnienie). Wszyscy gracze otrzymali Dyplomy Uczestnictwa oraz plecaki z logiem GRY, wypełnione przewodnikiem po Włodawie, przekazanym przez Burmistrza Włodawy.
Wydarzenie „Włodawiacy - Cyncynaci" było efektem zakwalifikowania do realizacji wniosku Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Włodawskiej, złożonego za pośrednictwem Małgorzaty Zińczuk - sekretarza TPZW, złożonego w Konkursie Grantowym Centrum Spotkania Kultur w Lublinie w ramach projektu „Młodzi LUBią Kulturę: Lubelska sieć edukacji kulturalnej" (edycja 2017). Zadanie dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu „Bardzo Młoda Kultura 2016-2018".
Lokalnymi partnerami w realizacji zadania byli: I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki we Włodawie (pomoc wolontariuszy przy przygotowaniu i przeprowadzeniu gry) oraz Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie (udostępnienie pomieszczeń i sprzętu audiowizualnego, strony internetowej oraz pomoc organizacyjna bibliotekarzy).
Zarówno uczestnicy gry, jak ich opiekunowie uznali wydarzenie za bardzo interesującą, niekonwencjonalną lekcję historii i patriotyzmu.
Osoby zainteresowane realizacją podobnego działania zachęcamy do skorzystania ze scenariusza opracowanego przez Urszulę Panasiuk udostępnionego na wolnej licencji w linku: SCENARIUSZ.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii

Małgorzata Zińczuk

Jesteś› tutaj: Regionalia Młodzieżowa Inauguracja Obchodów Roku Tadeusza Kościuszki we Włodawie