XVI Biblioteczne Spotkania Regionalne

W piątek, 10 listopada, odbyły się XVI Biblioteczne Spotkania Regionalne inaugurujące trzydniowe obchody Roku Kościuszki we Włodawie. Popołudniowe spotkanie skierowane było do uczniów szkół, wieczorne zaszczycili dorośli mieszkańcy Włodawy.

XVI Biblioteczne Spotkania Regionalne, 10.11.17 r.

Przybyłych gości powitali: Jacek Żurawski, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie oraz Małgorzata Zińczuk (pomysłodawczyni i koordynatorka wydarzenia), z-ca dyrektora ds merytorycznych MBP, która poprowadziła oba spotkania.

Uczestnicy wzięli udział w sesji popularnonaukowej, podczas której wysłuchali wykładów: dra Szczepana Kalinowskiego „Dano mi nazwisko Naczelnika" (tylko w wieczornej sesji), Mieczysława Tokarskiego "Tadeusz Kościuszko - szlakiem miejsc pamięci po Ziemi Włodawskiej" (w części dla młodzieży) i „Legenda Tadeusza Kościuszki – próba zarysu" (w części dla dorosłych), Arleny Krawczuk i Ewy Połuszańczyk-Oksytiuk „Tradycje kościuszkowskie w I LO we Włodawie" oraz Urszuli Panasiuk „Włodawiacy-Cyncynaci - prezentacja gry miejskiej".

Burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński przedstawił zgromadzonym informacje związane z porozumieniem zawartym pomiędzy Miastem Włodawa, Fundacją „Laetitia" oraz Stowarzyszeniem „Renovabis", na mocy którego wyremontowany został pomnik Tadeusza Kościuszki we Włodawie.
Dokument podpisali: Burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński, Prezes Fundacji „Laetitia" Marian Mazurek i Prezes Stowarzyszenia „Renovabis" Edward Łągwa.

Ponadto dr Szczepan Kalinowski przekazał do bibliotecznych zbiorów książkę „Chwała bohaterom. Miejsca pamięci narodowej powstania styczniowego w powiecie bialskim Przewodnik historyczny", którą już wkrótce udostępnimy w Dziale Regionalnym.

XVI Bibliotecznym Spotkaniom Regionalnym towarzyszyła wystawa z okazji Roku Kościuszki zawierajaca:
* ekspozycję wystawienniczą I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki we Włodawie „Tadeusz Kościuszko Patronem I LO we Włodawie" przygotowaną w ramach Obchodów Dnia Patrona w 40-lecie nadania szkole imienia i sztandaru;
* publikacje książkowe, czasopisma, artykuły prasowe, zdjęcia, pocztówki, medale, odznaki, plakietki, dokumenty życia społecznego oraz inne materiały i druki okolicznościowe z prywatnej kolekcji dra Szczepana Kalinowskiego z Białej Podlaskiej oraz Mieczysława Tokarskiego z Włodawy;
* prezentacje multimedialne: „Tadeusz Kościuszko na starych pocztówkach z kolekcji dra Szczepana Kalinowskiego z Białej Podlaskiej" oraz „Pomnik Tadeusza Kościuszki we Włodawie – zarys dziejów"

Organizatorzy:
Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze O/Włodawa
Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Włodawskiej

Partnerzy:
Powiat Włodawski
Gmina Miejska Włodawa
Stowarzyszenie Włodawska Orkiestra Dęta
I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki we Włodawie

Koncepcja merytoryczna i instalacja wystawy:
Dorota Garczyńska-Ślusarz, Mieczysław Tokarski

Opracowanie prezentacji multimedialnych:
Edyta Pietrzak

Identyfikacja wizualna Bibliotecznych Spotkań Regionalnych:
Urszula Panasiuk

Koordynator Bibliotecznych Spotkań Regionalnych, kurator wystawy:
Małgorzata Zińczuk

Wystawa czynna do 10 grudnia 2017 r.

Zapraszamy do zwiedzania w godzinach pracy biblioteki. Grupy zorganizowane chętne do udziału w bibliotecznych lekcjach regionalnych z komentarzem merytorycznym do wystawy Prezesa PTTK Oddział Włodawa Mieczysława Tokarskiego prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny (82 57 21 103 lub 82 57 21 492).

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii

Opracowała
Edyta Pietrzak