VII Noc z Andersenem w Hańsku

W nocy z 20 na 21 kwietnia 2018 r. najmłodsi czytelnicy Biblioteki Publicznej Gminy Hańsk mieli okazję uczestniczyć w organizowanej już po raz VII Nocy z Andersenem. Tegoroczna edycja była nie tylko okazją do świętowania urodzin słynnego bajkopisarza, ale także miała zwrócić naszą uwagę na wszystkie zwierzęta. „Nocy z Andersenem" towarzyszyło hasło zaczerpnięte z przyrodniczego programu telewizyjnego skierowanego do dzieci i młodzieży pn. „Zwierzyniec": „I łaciate, i kudłate, pręgowane i skrzydlate".

IMG 6946

Pierwszym gościem, który odwiedził naszą bibliotekę był Włodzimierz Czeżyk – Komendant Posterunku Straży Leśnej z Nadleśnictwa Włodawa. Spotkanie rozpoczęliśmy od posadzenia przed biblioteką 2 drzewek w ramach akcji prowadzonej przez Nadleśnictwo Włodawa „1000 drzewek na minutę". Następnie dzieci mogły posłuchać głośnego czytania historii „O leniwej mrówce", a następnie posłuchać wielu ciekawostek na temat mieszkańców Włodawskich lasów.

Następnym punktem nocnych harców w bibliotece była wizyta Bartosza i Łukasza Staszek z Woli Krasienińskiej k. Lublina, którzy prowadzą hodowlę psów Siberian Husky. Panowie podzielili się z dziećmi swoją wiedzą na temat pielęgnacji psów, opowiadali czym zajmuje się groomer, czy psy chodzą do SPA i skąd wzięła się u nich miłość do czworonogów. Na koniec ogromną niespodzianką okazała się możliwośc pogłaskania piesków. Uczestnicy „Nocy z Andersenem" żywo komentowali między sobą swoje wrażenia z głaskania i wymieniali się opiniami na temat niecodziennej wizyty w bibliotece.
Kolejnym gościem biblioteki był Piotr Hola – lekarz weterynarii z gabinetu Bo-Vet w Urszulinie. W ramach spotkania dzieci wysłuchały głośnego czytania bajki „Parasol pawiana", a następnie zapoznały się ze wskazówkami, jak mogą opiekować się swoimi pupilami. Ponadto dowiedzieliśmy się, na czym polega praca weterynarza oraz czym lubi zajmować się Pan Piotr po pracy. Okazało się, że jego pasją są gołębie, których posiada ponad 100.
Głośne czytanie bajek z morałem, zabawy integracyjne, śpiewy i tańce czekały na dzieci podczas spotkania z Bogusławą Górską – koordynatorem akcji „Cała Polska czyta dzieciom" w powiecie włodawskim, która jak co roku odwiedziła uczestników „Nocy z Andersenem".
Głównym celem „Nocy z Andersenem" jest rozbudzenie w dzieciach zainteresowań czytelniczych, skojarzenie czytania z przyjemnością, a nie obowiązkową lekturą, pokazanie im piękna słowa mówionego i uroku wspólnego spędzania wolnego czasu.
„Noc z Andersenem" odbywa się w ramach kampanii „Cała Polska czyta dzieciom", której liderem na terenie gminy Hańsk jest bibliotekarka Agnieszka Wróbel.

Agnieszka Wróbel
BP Hańsk