Zaproszenie do Wytyczna

Gminna Biblioteka Publiczna w Urszulinie i Wójt Gminy Urszulin we współpracy z Towarzystwem dla Natury i Człowieka zapraszają do "Poleskiego klubu pieśni i tańca". Usłyszymy rekonstrukcję zapomnianych pieśni z okolic Włodawy oraz z białoruskiego Polesia. Chętni mogą spróbować nauczyć się kilku starych pieśni z Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego lub wziąć udział w nauce białoruskich tańców.

gbpurszulin plakat 01

W programie również prezentacja dawnych instrumentów ludowych oraz wykład o dawnych kapelach i muzykantach z okolic Urszulina, połączony z prezentacją archiwalnych nagrań i fotografii. Finałem całości będzie potańcówka w starym stylu na której oprócz starodawnych melodii zagranych na skrzypcach czy dudach usłyszymy także taneczne szlagiery, do których tańczono m.in na Polesiu w latach 50. 60, i 70. na popularnych wtedy zabawach tanecznych "na dechach".

PROGRAM
19. 30 KONCERT I POTAŃCÓWKA - „Leć głosie..." - koncert konkursowy (konkurs wykonania tradycyjnych pieśni i melodii z Polesia Lubelskiego)
- Kudmień (Bialoruś) – pieśni z białoruskiego Polesia
- „Pieśni Pojezierza" - dawne pieśni z Polesia Lubelskiego, wyk. Agnieszka Szokaluk i Agata Turczyn
- kapela Kolisznija z Mińska (Białoruś)
- Edmund Brożek z Włodawy (skrzypce)
- Orkiestra Taneczna "Bonanza" z Warszawy
- zespół Edmunda Brożka + niespodzianki

a wcześniej:
WARSZTATY
15.00 – 17.00 „Pieśni Pojezierza" – nauka tradycyjnych polskich pieśni z Polesia Lubelskiego
17.00 - 18.00 Nauka dawnych tańców z Polesia białoruskiego // prowadzi grupa Kudmień i kapela Kolisznija z Mińska

SPOTKANIA, PREZENTACJE
18.00 – 19.30 prezentacja zapomnianych instrumentów: lira korbowa i dudy – wołynki. (kapela Kolisznija z Mińska)
- „Dawne kapele z Pojezierza" - prezentacja archiwalnych nagrań i fotografii // Krzysztof Gorczyca

Podczas jednodniowego festiwalu "Poleski klub pieśni i tańca" (Wytyczno gm. Urszulin, 12 sierpnia 2018) odbędzie się konkurs wykonania tradycyjnych pieśni i melodii instrumentalnych pochodzących z terenów Polesia Lubelskiego (Pojezierze Łeczyńsko-Włodawskie i okolice).
Zgłoszenia do dnia 10 sierpnia.
Na laureatów czekają nagrody rzeczowe.
Udział w konkursie polega na wykonaniu tradycyjnych utworów ludowych - pieśni lub melodii instrumentalnych z regionu.
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.konkurs2018.muzykapolesia.net

Informacja:
Towarzystwo dla Natury i Czlowieka