Akademia Niepodległości

W czwartek, 8 listopada 2018 r., w Galerii Na Parterze Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie odbyły się dwa spotkania z cyklu „Akademia Niepodległości".
Z wykładami dla młodzieży włodawskich szkół (godz. 12.00) oraz dla wszystkich zainteresowanych (godz. 16.30) wystąpił prof. Jan Adam Ptak z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

DSC 0040
Uczestnicy zapoznali się z tematami „Drużyniacy i Strzelcy" oraz „Zbiorowy portret uczestników ruchu paramilitarnego". Spotkaniom towarzyszyła bogato ilustrowana prezentacja multimedialna.

Organizatorzy: Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie oraz Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie

Akademia Niepodległości – ogólnopolski 4-letni projekt Instytutu Pamięci Narodowej – cykl spotkań, w czasie których pracownicy IPN oraz zaproszeni reprezentanci uczelni wyższych bądź lokalnych środowisk przedstawiają – w formie popularnych wykładów – drogę do Niepodległej, poczynając od pierwszej dekady XX stulecia i czasu I wojny światowej, poprzez wznoszenie jej państwowego gmachu i wykuwania granic, po syntetyczny bilans międzywojennego dwudziestolecia. Wykłady w każdym ośrodku mają taki sam przewodni temat, przy czym każdorazowo składają się z dwóch segmentów – wykładowi o charakterze monograficznym towarzyszy drugi, oparty na wątkach biograficznych.
Projekt Patronatem Narodowym w Stulecie Odzyskania Niepodległości objął Prezydent RP Andrzej Duda.
We Włodawie spotkanie inauguracyjne „Akademii Niepodległości" odbyło się 11 grudnia 2017 r. we Włodawskim Domu Kultury z udziałem dyrektora lubelskiego IPN Marcina Krzysztofika, który przedstawił ideę i podstawowe założenia projektu. Dr hab. prof. nadzw. Marcin Kruszyński wygłosił wykład „Polski wiek XIX – wiek powstań", a dr hab. Tomasz Panfil „Józef Piłsudski – twórca Niepodległej". 14 marca 2018 r. w sali SEZAM Włodawskiego Domu Kultury wykłady „Socjalistyczna irredenta" i „Bojowcy. Organizacja Bojowa Polskiej Partii Socjalistycznej w walce o niepodległość" wygłosił dr Daniel Piekaruś.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć ze spotkań

Jesteś› tutaj: Regionalia Akademia Niepodległości