Wystawa "Stop zaśmiecaniu lasów" otwarta

W czwartek 20 czerwca 2013 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie odbył się premierowy na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie wernisaż ogólnopolskiej wystawy rysunku satyrycznego "Stop zaśmiecaniu lasów".
W wernisażu uczestniczyli m.in.: przedstawiciel Burmistrza Włodawy – Agata Zakrzewska, inspektor ds. oświaty i kultury Urzędu Miejskiego, Starosta Włodawski – Wiesław Holaczuk, kierownik Wydziału Edukacji i Polityki Społecznej Starostwa Powiatowego – Leszek Popik, Komendant Placówki Straży Granicznej we Włodawie – ppłk. Janusz Wólczyński, dyrektor Publicznego Gimnazjum nr 2 we Włodawie – Dariusz Semeniuk, Redaktor Twojego Radia Włodawa – Mariusz Józefczuk, koło teatralne ze Szkoły Podstawowej nr 2 we Włodawie z opiekunem Beatą Wyrzykowską - Telepko, aktyw biblioteczny z I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki we Włodawie z bibliotekarką Renatą Sidoruk, uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 2 we Włodawie z nauczycielem Krzysztofem Oksytiukiem, członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki przy MBP z moderatorem Barbarą Paszkowską, pracownicy Nadleśnictwa Włodawa oraz wielu czytelników i sympatyków włodawskiej biblioteki.

Uroczystego otwarcia wystawy dokonali: Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie Jacek Żurawski, Nadleśniczy Nadleśnictwa Włodawa inż. Andrzej Kozak oraz ogólnopolski Kurator wystawy Jacek Frankowski.

Stop zaśmiecaniu lasów - wernisaż

Dyrektor Biblioteki składając podziękowania wszystkim, którzy przyczyniły się do "leśnego wernisażu", podkreślił szczególną rolę Nadleśnictwa Włodawa jako mecenasa kultury i sztuki w środowisku włodawskiej publiczności czytelniczej. Możliwość prezentacji wystawy "Stop zaśmiecaniu lasów" stała się bowiem okazją do otwarcia kolejnej bibliotecznej galerii wystawienniczej – Galerii Na Poddaszu.
Nadleśniczy Andrzej Kozak przybliżył sylwetkę oraz dorobek artystyczny Honorowego Gościa. W podziękowaniu za umożliwienie prezentacji wystawy we Włodawie z zaproszeniem do kolejnej wizyty wręczył Jackowi Frankowskiemu publikację Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Włodawskiej "Włodawa i okolice w fotografii".
Gość zachwycony nie tylko upominkiem, ale też pod wrażeniem włodawskiej bibliotecznej idei SMO oraz bibliotecznych możliwości ekspozycyjnych zadeklarował prezentację własnych rysunków satyrycznych na indywidualnej wystawie w 2014 roku. Przedstawiając ideę wystawy powiedział: Organizując konkurs i wystawę "Stop zaśmiecaniu lasów" chcieliśmy tematem zanieczyszczenia polskich lasów zainteresować społeczeństwo, zaapelować do ludzkich dusz i sumień.Gratuluję Nadleśnictwu Włodawa wyboru miejsca na premierowy pokaz tej wystawy w województwie lubelskim, szczególnie, że jest połączony z inauguracją wystawienniczą nowej bibliotecznej galerii. Okazało się, że leśnicy jak mało kto, potrafią wykorzystać satyrę, humor i żart do celów edukacyjnych, a włodawska biblioteka ze swoją ideą Słowo-Muzyka-Obraz stała się idealnym miejscem do ich upowszechniania.

Dodatkowych atrakcji podczas wernisażu dostarczyła humorystyczna gawęda komendanta Straży Leśnej Nadleśnictwa Włodawa Włodzimierza Czeżyka o zaśmiecaniu lasów połączona z przekazaniem podstawowych zasad tworzenia scenki rodzajowej w formie karykatury.

Na zakończenie, przy słodkim poczęstunku, uwagę uczestników wernisażu przyciągnęła multimedialna prezentacja wystawy "okraszona" leśnym trelem ptaków przygotowana przez stażystkę biblioteki Urszulę Panasiuk.

Ponad osiemdziesiąt (84) rysunków znanych polskich rysowników-satyryków zaprezentowanych na 43 planszach będzie można podziwiać w Galerii Na Poddaszu do 20 lipca 2013 r. w godzinach pracy Biblioteki. Grupy zorganizowane prosimy o wcześniejszy anons telefoniczny.

Jacek Frankowski - ur. w 1949 r. w Broku nad Bugiem. Z wykształcenia leśnik, z zainteresowań historyk, z zawodu karykaturzysta. Debiutował w 1974r. równocześnie w "Słowie Powszechnym" i "Lesie Polskim". Eksponował swoje prace na blisko 200 wystawach indywidualnych. Współpracował z ponad setką tytułów prasowych i programów telewizyjnych, m. in.: "Karuzela", "Szpilki", "Rzeczpospolita", "Courrier Internationale" "Godzina Szczerości" TVP2, "Warszawski Przegląd Tygodnia" TVP3. Jest doradcą Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych d/s sztuki. Był sekretarzem Założycielskiego Zebrania Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury organizowanego przez Eryka Lipińskiego oraz sekretarzem Zarządu SPAK I kadencji. Przez dwie kadencje pełnił też funkcje prezesa SPAK. Nagrodzony "Złotą Szpilką'91" za projekty lalek do telewizyjnej szopki "Polskie ZOO".

Małgorzata Zińczuk

Wirtualna wystawa prezentowanych prac

Autor prezentacji: Urszula Panasiuk, stażystka MBP Włodawa

Zapraszamy też do obejrzenia zdjęć z wernisażu:
Galeria fotografii Włodzimierz Czeżyk, Komendant Straży Leśnej Nadleśnictwo Włodawa
Galeria fotografii Urszula Panasiuk, stażystka MBP Włodawa

Jesteś› tutaj: Regionalia Wystawa "Stop zaśmiecaniu lasów" otwarta