Szkolenie powiatowe dla bibliotekarzy, grudzień 2013 r.

Miejska Biblioteka Publiczna zorganizowała (18.12.13 r.) szkolenie i warsztaty przeznaczone dla kierowników i pracowników Gminnych Bibliotek Publicznych i Filii bibliotecznych powiatu włodawskiego.

Szkolenie powiatowe dla bibliotekarzy, grudzień 2013 r.

W pierwszej części szkolenia bibliotekarze wzięli udział w spotkaniu „Rola Dyskusyjnych Klubów Książki w aktywizacji czytelniczej lokalnego środowiska” mającym na celu wymianę opinii o zasadności powstawania DKK na podstawie doświadczeń w dotychczasowej działalności kulturalnej i merytorycznej bibliotek powiatu włodawskiego.
Uczestnicy dzielili się poglądami dotyczącymi powstawania Klubów, korzyściami jakie ze sobą niosą oraz trudnościami, które mogą wpływać na organizację i późniejsze istnienie DKK. Podczas części warsztatowej, przy zastosowaniu formy pracy grupowej „Kafeteria”, bibliotekarze próbowali znaleźć rozwiązanie wymienionych problemów.

Kolejny punkt szkolenia dotyczył obsługi systemu bibliotecznego MATEUSZ. Bibliotekarze wymienili się doświadczeniami dotyczącymi modułu katalogowania, a także zapoznali się z informacjami dotyczącymi późniejszego elektronicznego wypożyczania zbiorów.

Tradycyjnie, na ostatnim w roku szkoleniu, pojawił się też punkt dotyczący przygotowania do rocznych sprawozdań z działalności kulturalnej i merytorycznej bibliotek. Uczestnicy spotkania otrzymali informację o dokumentach, które będą potrzebne podczas podsumowania pracy za 2013 r.

Uczestnicy szkolenia zwiedzili też ekspozycje prezentowane w przestrzeniach wystawowych naszej biblioteki:
W Galerii Na Parterze obejrzeli wystawę "Dokumenty Powstania Styczniowego. Wydarzenia – Ludzie – Tradycja" udostępnioną przez Archiwum Narodowe w Lublinie oraz towarzyszącą jej ekspozycję ze zbiorów Mieczysława Tokarskiego, Prezesa włodawskiego oddziału PTTK „Powstanie Styczniowe 150 lat później", a także zapoznali się z prezentacją sporządzoną na konferencję w ramach Bibliotecznych Spotkań Regionalnych 2013, zawierającą zdjęcia miejsc upamiętniających wydarzenia niepodległościowego zrywu.
W Galerii na Piętrze wystawę rękodzieła Anny Chudaś „Dla każdego coś przytulnego”.
Natomiast w Galerii Na Poddaszu mieli okazję zobaczyć pokonkursową wystawę prac „Pierwszego Ogólnopolskiego Konkursu PISANIE IKON – Włodawa 2013”.

Miłym akcentem kończącym szkolenie było przekazanie pracownikom bibliotek gminnych najnowszych publikacji związanych z naszym regionem. Dzięki zaprzyjaźnionym ludziom i instytucjom nasza biblioteka mogła przyczynić się do wzbogacenia gminnych księgozbiorów o pozycje: „90 lat Cechu Rzemiosł i Przedsiębiorczości we Włodawie” przekazane przez Cech Rzemiosł i Przedsiębiorczości we Włodawie; „Z Życia Polesia” - kwartalnik Stowarzyszenia LGD „Polesie” ofiarowany przez redaktora naczelnego Adama Panasiuka oraz kwartalnik „Wschód” przekazany za naszym pośrednictwem do bibliotek gminnych przez Aldona Dzięcioła, redaktora naczelnego pisma.

Świąteczne życzenia wszystkim pracownikom bibliotek gminnych powiatu włodawskiego złożyli: Dyrektor MBP Jacek Żurawski i Starosta Włodawski Wiesław Holaczuk.

Spotkanie prowadziła Ewa Krukowska – instruktor ds. bibliotek publicznych powiatu włodawskiego.

Edyta Pietrzak

Szczegółowy program szkolenia.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii

Jesteś› tutaj: Regionalia Szkolenie powiatowe dla bibliotekarzy, grudzień 2013 r.