WSPOMNIEŃ STAREGO SUBIEKTA KILKA - CZYLI NARODOWE CZYTANIE 2015

Już po raz trzeci Włodawa znalazła się na mapie miejscowości biorących udział w akcji Narodowego Czytania. W tym roku spotkamy się w sobotę 5 września 2015 r. w godzinach 15:00 – 18:00 na Placu Zesłańców Sybiru przy skrzyżowaniu ulic Pocztowej i Żeromskiego.

Narodowe Czytanie 2015

Hasło tegorocznej włodawskiej edycji brzmi Wspomnień starego subiekta kilka, bowiem wspólnie przeczytamy fragmenty tekstu „Lalki” autorstwa Bolesława Prusa. Przewrotne losy Izabeli Łęckiej i Stanisława Wokulskiego zinterpretują przedstawiciele organizatorów wydarzenia.

Tradycyjnemu czytaniu akompaniować będą kataryniarze. W koncercie Złoty pierścionek na szczęście wystąpią Anna i Przemysław Predygierowie.

Przemysław Predygier - aktor, dziennikarz, reżyser i producent, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Poznać go mogliśmy w popularnym programie telewizyjnym Jacka Fedorowicza „Dziennik Telewizyjny” oraz roli w filmie Juliusza Machulskiego „Kiler”. Na swoim koncie ma on także współpracę z TVP S.A, TV Polonia, Radiem Zet i Programem III Polskiego Radia. Pan Przemysław jest pomysłodawcą „Międzynarodowego Festiwalu Kataryniarzy”.

Wątek muzyczny kontynuować będą młode talenty. Pod jesionem, pod zielonym zagrają świeżo upieczeni adepci Włodawskiej Szkoły Muzycznej.

Postaci kobiece w literaturze światowej przybliży wystawa porcelanowych lalek. Wystawa powstała dzięki uprzejmości Pani Ludmiły Lukjanienko-Więcaszek. Wspaniałe suknie lalek i wyszukane dodatki nawiązują do strojów bohaterek arcydzieł literatury światowej.

Oprócz tego zarówno starsi jak i młodsi będą mogli poznać gry modne w tamtym okresie Na wygonie i w salonie. Każdy, kto zechce poczuć się jak bohaterowie powieści będzie mógł przejechać się bryczką - Wio koniku!. Całości towarzyszyć będą prezentacje przybliżające życie naszych pradziadków oraz słodkie Lody, lody dla ochłody!

Akcję Narodowego Czytania zainicjował Prezydent RP Bronisław Komorowski. W 2012 roku cykl ogólnopolskich spotkań i wspólnego czytania największych dzieł polskiej literatury rozpoczęła lektura „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Od tamtej pory mieszkańcy wielu polskich miast i miasteczek spotykają się, aby wspólnie czytać utwory takich autorów jak Aleksander Fredro czy Henryk Sienkiewicz. Każdego roku do akcji przyłącza się coraz więcej instytucji – dzieła polskich klasyków czytane są w bibliotekach, na miejskich skwerach, czy w domach opieki.

Organizatorem miejskiej edycji jest Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie. Patronat honorowy objął Burmistrz Włodawy. Patronat medialny Twoje Radio Włodawa. Współorganizatorzy to Urząd Miejski we Włodawie, Starostwo Powiatowe we Włodawie, Zakład Karny we Włodawie, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji we Włodawie oraz Włodawski Dom Kultury. Sponsorami tegorocznej edycji zostali: Nadleśnictwo Włodawa, Nadleśnictwo Sobibór oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej we Włodawie.

Urszula Panasiuk

Jesteś› tutaj: Wydarzenia WSPOMNIEŃ STAREGO SUBIEKTA KILKA - CZYLI NARODOWE CZYTANIE 2015