Włodawska biblioteka po raz trzeci najlepsza w województwie!

W czwartek, 19 listopada 2015 r., w Pałacu Rzeczypospolitej (siedziba Biblioteki Narodowej) w Warszawie, odbyła się Gala Rankingu Bibliotek 2015, podczas której nagrodzone zostały samorządy najbardziej zaangażowane w kulturalny rozwój swojej gminy. Wyróżnieni zostali ci, dla których dobrze działająca biblioteka jest najlepszym świadectwem dbałości samorządu o zapewnienie łatwego i bezpłatnego dostępu do kultury, wiedzy i nowych mediów.

Gala Rzeczpospolitej 2015

Podczas uroczystości dyplom przyznający włodawskiej książnicy „Tytuł najlepszej biblioteki w województwie lubelskim w RANKINGU BIBLIOTEK

Gala Rzeczpospolitej 2015, dyplom

oraz dyplom przyznający „Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie VII miejsce w RANKINGU BIBLIOTEK

Gala Rzeczpospolitej 2015, dyplom

z rąk Grzegorza Gaudena, dyrektora Instytutu Książki i Ewy Usowicz, zastępcy redaktora naczelnego dziennika „Rzeczpospolita” odebrali Burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński oraz dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie Jacek Żurawski.

Gala Rzeczpospolitej

W uroczystościach uczestniczyła również Małgorzata Zińczuk – zastępca dyrektora ds. merytorycznych MBP.
Podczas uroczystości podkreślony został wysoki wskaźnik komputeryzacji naszej biblioteki.

W rankingu, przygotowanym przez Instytut Książki i Rzeczpospolitą, wzięły udział placówki z całego kraju. Wśród nich kapituła wyłoniła laureatów. W klasyfikacji ogólnokrajowej nasza biblioteka zajęła 7 miejsce z 289,52 punktami, 3 jako gmina miejska i PIERWSZE w województwie lubelskim.

W ogólnopolskim Rankingu Bibliotek 2015 zwyciężyła Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin, która także w zeszłym roku zajęła 1. miejsce i niezmiennie jest najlepsza w woj. kujawsko-pomorskim. Na miejscu drugim znalazła się Gminna Biblioteka Publiczna w Świątkach, która awansowała z 4. miejsca, pozostając liderem w woj. warmińsko-mazurskim. Na miejscu trzecim znalazła się Biblioteka Publiczna Gminy Łomża z/s w Podgórzu, awansując z miejsca 5. i utrzymując tytuł najlepszej biblioteki w woj. podlaskim.

Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie była laureatem Rankingu Bibliotek już dwukrotnie zdobywając „Tytuł najlepszej biblioteki w województwie lubelskim w RANKINGU BIBLIOTEK” w latach 2013 i 2014.

W 270/2015 numerze Rzeczpospolitej czytamy, że z wysłanych ponad 2300 ankiet do wszystkich gmin wiejskich i miejsko-wiejskich oraz miast mających mniej niż 15 tys. mieszkańców nadeszło prawie 800 odpowiedzi.

Ocenie podlegały następujące wskaźniki:
Powierzchnia biblioteki i filii w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, średnie zatrudnienie w placówce, wielkość księgozbioru w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, wielkość księgozbioru nabytego po 2004 roku jako procent do całego zbioru czy nowe książki zakupione w 2014 roku, dostępne dla czytelników tytuły prasowe (dzienniki, tygodniki, prasa dla dzieci itp.), oferowany przez biblioteki dostęp do nowych mediów – posiadanie strony internetowej, dostępność do Internetu dla czytelników (stanowiska komputerowe i sieć Wi-Fi), działające przy bibliotece kółka czytelnicze, artystyczne, literackie, wolontariat, udogodnienia dla osób niepełnosprawnych i książki dla osób słabowidzących i niewidomych.
Poza tym brane były pod uwagę dane z GUS o liczbie czytelników na 1000 mieszkańców oraz liczbę wypożyczonych książek przez jednego czytelnika w 2014 roku.
W całym rankingu biblioteka mogła uzyskać maksymalnie 345 pkt. (MBP Włodawa – 289,52 pkt.).

Szczegółowe informacje o tegorocznej edycji Rankingu Bibliotek można znaleźć na stronie Rzeczpospolitej i Instytutu Książki.

NAJLEPSZE BIBLIOTEKI W REGIONACH: PIERWSZA TRÓJKA, LICZBA PUNKTÓW W RANKINGU / źródło: Rzeczpospolita 270/2015, s. B9

Ranking Rzeczpospolitej 2015

Tak duży sukces biblioteki nie byłby możliwy bez zaangażowania organizacyjnego Burmistrza Włodawy Wiesława Muszyńskiego oraz czytelników, uczestników bibliotecznych kursów i klubów zainteresowań, użytkowników i przyjaciół biblioteki.
Bardzo dziękujemy.

Pierwsza dziesiątka w województwie lubelskim (suma punktów)/miejsce w klasyfikacji ogólnokrajowej:

1. Włodawa (289,52)/7
2. Firlej (285,80)/10
3. Dorohusk (263,74)/45
4. Lubycza Królewska (257,38)/63
5. Józefów (257,24)/64
6. Hańsk (255,58)/66
7. Biłgoraj (239,33)/103
8. Modliborzyce (234,62)/121
9. Leśna Podlaska (233,72)/126
10. Żyrzyn (226,92)/149

Szczególnie chcielibyśmy podkreślić osiągnięcie BPG Hańsk z powiatu włodawskiego, która awansowała z 115 miejsca na 66 w ogólnopolskim rankingu.
Gratulujemy awansu i życzymy kolejnych sukcesów.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii

Jesteś› tutaj: Wydarzenia Włodawska biblioteka po raz trzeci najlepsza w województwie!