Bibliotekarska lekcja regionalna

Szerokim echem wśród braci bibliotekarskiej województwa lubelskiego, co nam bardzo pochlebia, odbił sie pobyt naszych koleżanek i kolegów z powiatu lubelskiego na Ziemi Włodawskiej w dniu 14 września 2011 r. W ramach wycieczki szkoleniowo-krajoznawczej odwiedzono biblioteki powiatu włodawskiego uczestniczące w I edycji Programu Rozwoju Bibliotek: Gminną Bibliotekę Publiczną w Urszulinie (wiodąca) i Bibliotekę Publiczną Gminy Włodawa z siedzibą w Susznie (partnerska). Prezentacji dokonały Teresa Kuczyńska i Grażyna Konias oraz Regina Ignatiuk. Pobyt we Włodawie (partnerska) rozpoczęto wizytą w Ratuszu Miejskim, gdzie przybyłych gości, "pod wodzą" Dyrektor Biblioteki Powiatowej w Lublinie Magdy Kędry, przywitał Burmistrz Włodawy Jerzy Wrzesień i Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie Jacek Żurawski. Była kawa, herbata, ciasteczka, wymiana materiałów promocyjnych, ale przede wszystkim... możliwość obejrzenia w słoneczną wrześniową środę panoramy miasta z wieży ratuszowej; nikt nie oparł się tej pokusie.

Przemierzając szlaki Ziemi Włodawskiej była okazja do zaprezentowania wielu ciekawych i atrakcyjnych miejsc oraz obiektów. Były to, tym razem: cmentarz wojenny w Wytycznie, pałac myśliwski Zamoyskich w Adampolu, punkt pomiaru wody na Bugu, Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego, cerkiew prawosławna p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny, kościół parafialny p.w. św. Ludwika i klasztor paulinów, zegar słoneczny w Rynku, Czworobok oraz obóz zagłady w Sobiborze (wg kolejności zwiedzania).

Jak na każdej, tego typie wyprawie, nie mogło zabraknąć elementów rozrywki i regeneracji sił. Punktem programu kończącym pobyt naszych gości na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim było ognisko nad Jeziorem Białym. Dla większości wycieczkowiczów był to tzw. "pierwszy raz". My mamy nadzieję,że nie ostatni. Wszystkich bibliotekarzy pozostałych powiatów województwa lubelskiego, i nie tylko, zapraszamy ponownie na Ziemię Włodawską, tym bardziej, że jeszcze nie wszystko pokazaliśmy podczas tej eskapady.

W przygotowaniu tej nietypowej lekcji bibliotecznej pomogli nam : Prezez włodawskiego oddziału PTTK – Mieczysław Tokarski (przewodnik), Dyrektor i pracownicy Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego – Krzysztof Skwirowski, Tomasz Pudełko, Marek Bem, Proboszcz parafii prawosławnej – ks. Jerzy Ignaciuk, ojcowie Paulini z parafii rzymsko-katolickiej p.w. Św. Ludwika, Dyrekcja i pracownicy Nadleśnictwa Włodawa – Nadleśniczy Andrzej Kozak, Włodzimierz Czeżyk, pracownicy Urzędu Miejskiego we Włodawie, Jan Chomontowski z ośrodka wypoczynkowego "Relax" n. J. Białym.

Bez Ich nieocenionej pomocy nie otrzymalibyśmy tylu paeanów "na cześć" i w "eter" oraz do "famy" nie dotarłaby wieść, że warto do nas przyjechać.

Logistykami Bibliotekarskiej Lekcji Regionalnej były: Ewa Krukowska – instruktor d.s. bibliotek publicznych powiatu włodawskiego, Małgorzata Zińczuk – kier. Działu Udostępniania Zbiorów i Informacji, Dorota Garczyńska-Ślusarz – kier. Działu Gromadzenia i Opracowania Zbiorów.

Relacja: M. Zińczuk

Jesteś› tutaj: Wydarzenia Bibliotekarska lekcja regionalna