Powiatowy Dzień Bibliotekarza 2017

Dzień Bibliotekarza i Bibliotek (8 maja) jest obchodzony w Polsce od 1985 roku. Jest to święto podsumowujące pracę, osiągnięcia zawodowe i budowania wizerunku bibliotek, a także samych bibliotekarzy. Dzień ten rozpoczyna Tydzień Bibliotek, który w bieżącym roku upływał pod hasłem „Biblioteka. Oczywiście!”

Tegoroczne uroczystości hołdujące pracy bibliotekarzy powiatu włodawskiego odbyły się w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie 12 maja 2017 r. Honorowy Patronat nad świętem objęli Starosta Włodawski Andrzej Romańczuk i Burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński.

Powiatowy Dzień Bibliotekarza, 2017

Uroczystość otworzył Dyrektor MBP Włodawa Jacek Żurawski witając przybyłych gości oraz przedstawiając syntezę wydarzeń ostatniego roku, krótką analizę działalności bibliotek publicznych powiatu włodawskiego, a także historię obchodów Dnia Bibliotekarza i ideę Tygodnia Bibliotek.

Tradycyjnie, jak co roku, uczestnicy bibliotekarskiego święta wysłuchali dedykacji muzycznej. Tym razem były to utwory: piosenka Marcina Rozynka „Siłacz” (gitara, śpiew) oraz koncert h-moll (skrzypce) i koncert g-dur (skrzypce) Oskara Riedinga w wykonaniu Gabrieli Tokarskiej, uczennicy Szkoły Muzycznej I stopnia we Włodawie.

Dzień Bibliotekarza i Bibliotek był okazją aby uhonorować pracę bibliotekarzy. Świętem, w którym nadarzyła się możliwość nie tylko do przedstawienia dokonań i osiągnięć społeczeństwa bibliotekarskiego, ale też do refleksji o tożsamości bibliotek i ich roli w budowaniu dziedzictwa kulturowego. Najlepsze życzenia skierowane do pracowników bibliotek powiatu włodawskiego oraz adresy gratulacyjne przekazali w imieniu Starosty Włodawskiego Andrzeja Romańczuka i swoim Wicestarosta Adam Panasiuk, Burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński oraz Dyrektor MBP Włodawa Jacek Żurawski.

Szereg powinszowań bibliotekarskiej braci złożyli też m. in. (wg kolejności zdjęć) Wójt Gminy Włodawa Tadeusz Sawicki, Prezes Zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Sp. z o. o. we Włodawie Hubert Ratkiewicz, Przewodnicząca Zarządu Okręgu SBP w Lublinie Małgorzata Pieczykolan, Prezes Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Włodawskiej Zenon Jakubowski, ks. Proboszcz Parafii pw Narodzenia Najświętszej Marii Panny Jerzy Ignaciuk, Prezes Stowarzyszenia Twórców Kultury Nadbużańskiej im. Janusza Kalinowskiego we Włodawie Barbara Litwiniuk, Dyrektor Zakładu Karnego we Włodawie ppłk. Ryszard Deczkowski oraz Kierownik Wydziału Penitencjarnego kpt. Iwona Odyniec, Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej we Włodawie Łucja Pamulska, Dyrektor Muzeum – Zespół Synagogalny we Włodawie Anita Lewczuk vel Leoniuk, przedstawicielki Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych Panie Grażyna Tureniec i Krystyna Warowna, Nadleśniczy Nadleśnictwa Włodawa Andrzej Kozak, Przedstawicielka Banku Zachodniego WBK Katarzyna Kowalska, Kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej we Włodawie Elżbieta Kral i Przewodnicząca Miejskiej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych we Włodawie Joanna Pogonowska.

Niemniej ciepłe życzenia otrzymali bibliotekarze od zaproszonych gości, którzy z różnych przyczyn nie mogli przybyć na święto. Adresy okolicznościowe z gratulacjami oraz zapewnieniami o swojej nieustannej sympatii nadesłali: Marszałek Województwa Lubelskiego Sławomir Sosnowski, Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Krzysztof Grabczuk, Przewodnicząca Zarządu Oddziału SBP w Chełmie Urszula Ogrodniczuk i Przewodnicząca Związku Zawodowego Pracowników Bibliotek Publicznych Anna Miszczak.

W bieżącym roku przypada 100-lecie istnienia Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. W tą historyczną rocznicę przy włodawskiej książnicy został powołany Oddział Stowarzyszenia. Krótką historię powstania i działalności SBP przedstawiła Edyta Pietrzak, Kierownik Działu Regionalnego MBP Włodawa, natomiast o I Zjeździe Oddziału SBP we Włodawie (12.05.17 r.) i powołanych na nim władzach opowiedziała Małgorzata Zińczuk, Z-ca dyrektora ds merytorycznych MBP Włodawa, Przewodnicząca nowo powołanego Zarządu Oddziału.

Nie zabrakło też słodkiego poczęstunku, po którym uczestnicy udali się do Nadleśnictwa Włodawa, gdzie mieli możliwość zwiedzenia Izby Pamięci, po której oprowadził gości Komendant Straży Leśnej Nadleśnictwa Włodawa Włodzimierz Czeżyk, niezwykle ciekawie opowiadając o znajdujących się w sali bogatych zbiorach związanych ze służbą leśną.

Kolejnym punktem programu było literackie ognisko, które w ukłonie dla gospodarza obiektu, Nadleśniczego Andrzeja Kozaka, odbyło się w leśnym nastroju. Uczestnicy czytali wiersze związane z polską naturą, odgadywali przyrodnicze kalambury oraz przedstawiali leśne scenki.

Serdecznie dziękujemy :)
Staroście Włodawskiemu Andrzejowi Romańczukowi i Burmistrzowi Włodawy Wiesławowi Muszyńskiemu za objęcie Honorowym Patronatem uroczystości.
Zarządowi Rady Powiatu za finansowe wsparcie wydarzenia.
Nadleśniczemu Nadleśnictwa Włodawa Andrzejowi Kozakowi za gościnność i umożliwienie zorganizowana ogniska literackiego
oraz wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie i organizację bibliotecznego święta.

Edyta Pietrzak

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii
Fot. Ewa Szewczyk

Jesteś› tutaj: Wydarzenia Powiatowy Dzień Bibliotekarza 2017