Bal z małpą w kąpieli...czyli Narodowe Czytanie Odsłona I

Słoneczne sobotnie przedpołudnie, 7 września zapowiadało się wspaniale. Punktualnie o godzinie 11.00 rozpoczęliśmy włodawską edycję Narodowego Czytania w Miejskiej Bibliotece Publicznej, akcję zainicjowaną przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Bronisława Komorowskiego.

Małpy w kąpieli

Na zaproszenie do wspólnego czytania dzieciom odpowiedzieli Burmistrz Włodawy Jerzy Wrzesień, który objął patronat nad wydarzeniem, Tomasz Korzeniewski, przewodniczący Rady Miasta, pracownicy Urzędu Miejskiego Anna Gaj i Leszek Wiatrowski oraz Janina Węgier, pracownik MBP.

W tegorocznej edycji Prezydent zaprosił nas do lektury dzieł Aleksandra Fredry, najwybitniejszego polskiego komediopisarza, poety, autora pamiętników, od którego narodzin mija właśnie dwieście dwadzieścia lat. Z tej okazji podczas sobotniego balu przybliżyliśmy sobie twórczość hrabiego Fredry skierowaną do najmłodszych odbiorców.

Dzieci wysłuchały wierszy „Małpa w kąpieli”, „Cygan i baba”, „Bajka o osiołku”, „Dwa koguty”. Natomiast utwór „Paweł i Gaweł” okraszony był inscenizacją w wykonaniu Martynki i Dawida, dwojga chętnych uczestników zabawy, którzy nieco później w nagrodę za odwagę otrzymali wykąpane już małpy.

Koordynująca bal Bogusława Górska, nieoceniony w środowisku lokalnym wolontariusz, zadbała o komentarz do prezentowanych utworów. Dzieci dyskutowały o morałach płynących z dzieł Fredry, porównywały postawy bohaterów wierszy do swoich własnych zachowań.

Wśród atrakcji uświetniających bal, były także gry i zabawy taneczne oraz konkursy. Natomiast dzięki naszym uzdolnionym plastycznie wolontariuszkom, dzieci mogły poddać się malowaniu twarzy, z czego maluchy ochoczo korzystały. Już po chwili po bibliotece biegały tygryski, kotki, żyrafki i smoki, barwne motylki, kwiaty i gwiazdki. Za te kolorowe makijaże odpowiedzialne były Agnieszka Staniak (wychowawca SOSW) i Ewa Szewczyk (pracownik MBP).

Po pełnej wrażeń pierwszej części balu, zabawa przeniosła się na podwórko, gdzie stał już wypełniony spienioną wodą basen. Jednym z punktów programu była kąpiel małpy, którą Burmistrz obiecał wrzucić do wody po prezentacji wiersza „Małpa w kąpieli”. Ponieważ jednak biblioteka jest miejscem magicznym, w którym o niezwykłe rzeczy nie trudno, zamiast jednej małpy trzeba było wykąpać aż trzy przedstawicielki tego niesfornego gatunku. Z pomocą przyszły rozbawione dzieci, a małpy? Cóż... nie miały szans.

Kolejną wspaniałą atrakcją były mydlane czary-mary, które przygotowała pani Bogusia. Tym ciekawsze, bo dzieci po krótkim instruktażu mogły samodzielnie tworzyć bańki w ilości nieograniczonej. Już po chwili w powietrze wzbiło się mnóstwo kolorowych bąbelków radujących zarówno małych, jak i dorosłych uczestników zabawy.

Dopełnieniem balu było podsumowanie spotkania. Podczas którego dzieci rozwiązywały zagadki dotyczące bohaterów wierszy Fredry. Upominki dostały dzieci, które z uwagą śledziły kolejne punkty programu, uczestniczyły w konkursach.

Po chwilach pełnych pozytywnych wrażeń, słodki poczęstunek smakował naszym gościom jeszcze bardziej. Po uzupełnieniu energii mali czytelnicy wraz z rodzicami podziękowali za wspólną zabawę, obiecując odwiedzać bibliotekę jeszcze częściej.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z balu dostępnych w naszej galerii on line

Serdecznie dziękujemy piekarni Slawex za ufundowanie słodkiego poczęstunku. Miejskiej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dziękujemy za finansowe wsparcie wydarzenia.

Joanna Orzeszko

Jesteś› tutaj: Wydarzenia Bal z małpą w kąpieli...czyli Narodowe Czytanie Odsłona I