Jesteśmy pierwsi w województwie!

Wczoraj, 25 listopada 2013 r., w Centrum Prasowym PAP w Warszawie odbyła się Gala Rankingu Bibliotek 2013, podczas której nasza biblioteka uhonorowana została tytułem „Najlepszej biblioteki w województwie lubelskim”.

Ranking Bibliotek 2013

Uroczystego nadania tytułu i wręczenia dyplomu dokonali: Piotr Żuchowski Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Grzegorz Gauden Dyrektor Instytutu Książki oraz Bogusław Chrabota redaktor naczelny dziennika „Rzeczpospolita”. Dyplom odebrał Dyrektor MBP Jacek Żurawski.

Ranking Bibliotek 2013

W rankingu, przygotowanym przez Instytut Książki i Rzeczpospolitą, wzięły udział placówki z całego kraju. Wśród nich kapituła wyłoniła laureatów. W klasyfikacji ogólnokrajowej nasza biblioteka zajęła 18 miejsce z 269,4 punktami, 5 jako gmina miejska i pierwsze w województwie lubelskim.

W 274 numerze Rzeczpospolitej czytamy, że z wysłanych ponad 2300 ankiet do wszystkich gmin wiejskich i miejsko-wiejskich oraz miast mających mniej niż 15 tys. mieszkańców nadeszło ponad 760 odpowiedzi.
Ocenie podlegały następujące wskaźniki:
Powierzchnia biblioteki i filii w przeliczeniu na 1000 mieszkańców - maks. 30 pkt.
Średnie zatrudnienie w placówce - maksymalnie 10 pkt.
Wielkość księgozbioru w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, wielkość księgozbioru nabytego po 2002 roku jako procent do całego zbioru czy nowe książki zakupione w 2012 roku dawały w sumie 60 pkt.
Dotacje podmiotowe dla biblioteki w budżecie gminy w 2012 roku (jako proc. budżetu samorządu ogółem) – 30 pkt.
Pozyskane przez bibliotekę środki pozabudżetowe w 2012 r. - 20 pkt.
Dostępne dla czytelników tytuły prasowe (dzienniki, tygodniki, prasa dla dzieci itp.) - maksymalnie 20 pkt.
Oferowany przez biblioteki dostęp do nowych mediów – posiadanie strony internetowej to 5 pkt., dostępność do Internetu dla czytelników – 20 pkt. (stanowiska komputerowe i sieć Wi-Fi).
Działające przy bibliotece kółka czytelnicze, artystyczne, literackie etc. - 10 pkt.
Wolontariat – 10 pkt.
Udogodnienia dla osób niepełnosprawnych i książki dla osób słabowidzących i niewidomych – po 5 pkt. za spełnienie każdego z tych wymogów.
Poza tym brane były pod uwagę dane z GUS o liczbie czytelników na 1000 mieszkańców oraz liczbę wypożyczonych książek przez jednego czytelnika w 2012 roku – za te wskaźniki maksymalnie można było uzyskać 25 punktów.
W całym rankingu biblioteka mogła uzyskać maksymalnie 335 pkt. (MBP Włodawa - 269,4pkt.).

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii.

Jesteś› tutaj: Wydarzenia Jesteśmy pierwsi w województwie!