Od 4 grudnia 2013 r. do 14 stycznia 2014 r. w Galerii Na Parterze Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie można zwiedzać wystawę Dokumenty Powstania Styczniowego. Wydarzenia-Ludzie-Tradycja udostępnioną nieodpłatnie włodawskiej publiczności czytelniczej przez Archiwum Państwowe w Lublinie.

Dokumenty Powstania Styczniowego. Wydarzenia - Ludzie - Tradycja

Wystawa została zorganizowana w ramach obchodów 150-tej rocznicy Powstania Styczniowego. Zaprezentowane zostały na niej materiały z okresu powstania oraz późniejsze dokumenty związane z upamiętnieniem tego wydarzenia.

Dokumenty Powstania Styczniowego. Wydarzenia - Ludzie - TradycjaEkspozycja składa się z trzech części. Pierwsza z nich poświęcona została genezie wybuchu walk ze szczególnym uwzględnieniem wydarzeń dotyczących Lublina na początku lat 60 XIX w. Można tu odnaleźć informacje dotyczące odprawianych nabożeństw patriotycznych, zdejmowania rosyjskich napisów i herbów, odpalaniu petard. Druga część wystawy prezentuje m.in. sylwetki dowódców oddziałów działających na Lubelszczyźnie, najważniejsze wydarzenia i ludzi biorących w nich udział. Obok materiałów dotyczących powszechnie znanych postaci jak Leona Frankowskiego czy Kazimierza Bogdanowicza pojawiają się również przekazy o osobach często znanych jedynie z zaprezentowanych dokumentów. Większość archiwaliów jest wytworem administracji rosyjskiej, choć pojawiają się także dokumenty wytworzone przez stronę polską – przede wszystkim gazety zawierające doniesienia również o walkach na Lubelszczyźnie. Część trzecia wystawy dotyczy kultywowania pamięci o powstaniu i jego żywej tradycji. Poświęcona jest w dużej mierze weteranom walk.

Kurator wystawy: Rafał Hordyjewski
Opracowanie graficzne: Marek Krzykała

Archiwum Pantwowe

źródło: www.lublin.ap.gov.pl

Uroczyste otwarcie wystawy nastąpi podczas inauguracji Bibliotecznych Spotkań Regionalnych 2013 poświęconych obchodom Roku Powstania Styczniowego w powiecie włodawskim. Wystawie towarzyszy ekspozycja ze zbiorów włodawskiego oddziału PTTK „Powstanie Styczniowe 150 lat później” prezentująca m. in. plakaty, zaproszenia, informatory, pocztówki, medale, znaczki turystyczne oraz publikacje książkowe.

Zapraszamy!

Jesteś› tutaj: Wydarzenia Zapraszamy na wystawę "Dokumenty Powstania Styczniowego. Wydarzenia - Ludzie - Tradycja"