Zapraszamy na wystawę "Drogi ku wiedzy"

Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie zachęca wszystkich mieszkańców Włodawy, szczególnie zaś uczniów i pedagogów wszystkich typów szkół, do odwiedzenia Galerii „Na Parterze”, gdzie do 26 lutego 2014 r. można obejrzeć wystawę edukacyjną Drogi ku wiedzy prezentującą różne formy, sposoby i treści kształcenia na przestrzeni dziejów. Jest to już druga wystawa ze zbiorów Archiwum Państwowego w Lublinie użyczona nieodpłatnie włodawskiej publiczności czytelniczej.

Zapraszamy na wystawę Drogi ku wiedzy

Zamierzeniem autorów wystawy było przywołanie obrazu szkoły zarówno w jej wymiarze architektonicznym jak i instytucjonalnym. Przedstawiona została więc jako budynek i społeczność, jako miejsce rozwoju i spełniania ambicji, ale niekiedy także zniewolenia oraz podporządkowania obcym ideom i wpływom. Jej uczniowie posiadają przecież własne zdania i osobowości, kształtują otaczającą ich rzeczywistość na swój indywidualny sposób bądź też zostają wtłoczeni w twarde tryby systemu podporządkowanego obcym interesom. Szkoła to również przestrzeń kształtująca postawy młodych ludzi – nagradzanych, karanych, relegowanych.

Wystawa składa się z 19 plansz eksponujących różnorodne dokumenty: fotografie, regulaminy, świadectwa szkolne, korespondencję szkoły z rodzicami uczniów, wypracowania, szkice mundurków i wiele innych materiałów związanych z kształceniem i nauczaniem.

Te archiwalne dokumenty ukazują jak pod wieloma względami odmienne były realia szkolne II poł. XIX i początku XX wieku w porównaniu do czasów współczesnych. Ciekawostką mogą być instrukcje programowe dla nauczycieli, kroje mundurków noszonych przez uczniów, zalecane zestawy ćwiczeń, czy też przepisy dotyczące higieny osobistej nakazujące uczniom m. in. kąpiel z myciem głowy raz na dwa tygodnie, czy zmianę bielizny minimum, co dwa dni. Pośród prezentowanych dokumentów można odnaleźć również tzw. „Wilczy bilet”, którego otrzymanie powodowało wydalenie ucznia ze szkoły i zakaz przyjmowania go w innych placówkach państwowych.

Wystawa opracowana przez pracowników Archiwum Państwowego w Lublinie – Renatę Gąsior (kurator wystawy) i Marka Krzykałę (opracowanie graficzne) towarzyszyła w 2012 r. wydarzeniom związanym z IX Lubelskim Festiwalem Nauki odbywającym się pod hasłem „Nauka-wiedza-mądrość”.

Archiwum Państwowe w Lublinie

Źródło: Archiwum Państwowe w Lublinie

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy w godzinach pracy Biblioteki – od poniedziałku do piątku: 9.30 – 17.00, w soboty: 9.00 – 13.00.

Opiekunów grup zorganizowanych prosimy o wcześniejsze uzgodnienia telefoniczne: (82) 57 21 103 lub 57 21 492.

Osoby do kontaktu: Małgorzata Zińczuk – kier. Działu Udostępniania Zbiorów i Informacji, Edyta Pietrzak – kier. Działu Regionalnego.

Zapraszamy!

Jesteś› tutaj: Wydarzenia Zapraszamy na wystawę "Drogi ku wiedzy"