Środowym rankiem, 20 marca 2019 r., uczniowie klasy VI ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. gen. F. Kleeberga we Włodawie wraz ze swoją nauczycielką – panią Katarzyną Kościuk – przybyli do włodawskiej książnicy na spotkanie z „Dywizjonem 303” i „Misiem Wojtkiem”.

DSC0045

Nasi goście rozpoczęli od zwiedzania wystaw prezentowanych w bibliotecznych wnętrzach – „Wielki powrót czyli Rok Jana Pocka" w Galerii Na Poddaszu (z komentarzem pani Ewy Krukowskiej) i "W oczach portretu" Poli Łubkowskiej w Galerii Na Piętrze (z komentarzem pani Joanny Orzeszko).

Kolejnym punktem programu była lekcja historyczna z panem Pawłem Skrokiem z lubelskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Młodzież wysłuchała interesującego wykładu, ilustrowanego prezentacją multimedialną, o działaniach polskich pilotów służących podczas II wojny światowej w Dywizjonie 303.
Następnie nasi goście, podzieleni na grupy, wzięli udział w historycznych grach udostępnionych przez Instytut Pamięci Narodowej. Część z uczniów śledziła szlak bojowy Misia Wojtka towarzysząc mu w podróży przez ogarnięty wojną świat. Pozostali wcielili się w rolę polskich i niemieckich pilotów próbując swych sił w grze „Dywizjon 303”.

Gry planszowe „Miś Wojtek” i „Dywizjon 303” - dostarczając rozrywkę, a jednocześnie ucząc historii – zyskały aprobatę w oczach naszych młodych gości.

Edyta Pietrzak