"Mam przyjaciela...kucharza" - biblioteczne spotkania z pasją

Mieliśmy ogromną przyjemność gościć w bibliotecznych progach doskonałego kucharza, człowieka z pasją! W czwartek, 20 listopada swój czas poświęcił nam Sylwester Lis, Szef Kuchni, właściciel restauracji Atmosfera Caffe we Włodawie.

Nasz gość przybył dzisiaj do biblioteki, by porozmawiać z młodzieżą ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego we Włodawie, o swojej pasji, która przerodziła się w pracę zawodową.

Spotkanie zorganizowane zostało w ramach realizacji programu Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych zgodnie z potrzebami partnerskich bibliotek szkolnych – Priorytet 2.

Jednym z zadań wyżej wymienionego programu, jest poznanie ciekawych zawodów na podstawie serii Mądra Mysz książek dla dzieci i młodzieży pt. „Mam przyjaciela...”.

Nieśmiała początkowo młodzież z zainteresowaniem wysłuchała ciekawych pomysłów Szefa na urozmaicenie codziennych posiłkówUśmiech Zwykłe kanapki mogą stać się wyjątkowe przy odrobinie fantazji i odwagi, by łączyć smaki w nowy sposób. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, jak można wykorzystać ulubione produkty w nowej odsłonie kulinarnej. Nie potrzebujemy przy tym dużych nakładów finansowych. Dodatkowo, mamy świadomość, że możemy zastąpić nie do końca zdrowe produkty tymi pełnowartościowymi i smacznymi jednocześnie.

Pan Sylwester z humorem opowiedział nam o początkach swojej kariery. Każdy kucharz zaczyna od prostych z pozoru czynności, takich jak zmywanie naczyń, czy obieranie warzyw, a także bardzo ważne dbanie o higienę miejsca pracy i porządek w kuchni. Przechodząc następnie do czynności kulinarnych łącząc zdobytą w szkole teorię z praktyką.

Edukacja w zagranicznej szkole miała wiele zalet. Nauka w Szwajcarii pozwoliła otworzyć się na nowe smaki, kulturę kulinarną, w końcu poznanie obcego języka. Lata nauki pozostawiły wiele zabawnych wspomnień Uśmiech

Nasz gość opowiedział nam o swoich autorytetach kulinarnych, imponującej ilości przeczytanych publikacji o tematyce kucharskiej. Podczas dyskusji towarzyszyła nam wystawa książek bibliotecznych, dotyczących tematu.

Pan Sylwester zdradził nam swoje plany na przyszłość. Wspomniał o projektach, które już niebawem ujrzą światło dzienne Uśmiech

Trzymamy kciuki za wszystkie przedsięwzięcia i z niecierpliwością czekamy na efekty nagrań Puszcza oczko

Dziękujemy za sympatyczne spotkanie, które w miłej atmosferze Puszcza oczko wzbogaciło naszą wiedzę o ciekawym zawodzie kucharza.

Po spotkaniu omówiliśmy z młodzieżą zagadnienia regulaminu XV edycji Festiwalu Twórczości Dziecięcej. Przyjrzeliśmy się publikacjom oraz audiobookom zakupionym w ramach Priorytetu 2. Pełna lista książek dostępna jest w Oddziale dla dzieci MBP we Włodawie, jak również w partnerskiej bibliotece szkolnej SOSW we Włodawie.

Zdjęcia można obejrzeć w naszej galerii on-line

fot. Edyta Pietrzak

Joanna Orzeszko

Jesteś› tutaj: Oddział dla Dzieci "Mam przyjaciela...kucharza" - biblioteczne spotkania z pasją