Mamy pierwszych rycerzy!

Wiemy już, w którym miejscu we Włodawie produkowano oranżadę... Wiemy, gdzie można było skorzystać z łaźni... Wiemy, jak wyglądała obsługa interesantów w Urzędzie Miasta... Wiemy, jak mieszkało się w internacie... Wiemy też, jak dojeżdżało do pracy w garbarni w Orchówku...

Mamy pierwszych rycerzy!

Członkowie „Latającego Uniwersytetu Historii Mówionej” zbierają relacje mieszkańców Włodawy dotyczące historii miasta i okolic oraz przemian jakie zachodziły tu na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci. Nagrania w murach biblioteki miejskiej prowadzą małe grupy młodzieży dopingowane przez koordynatorkę projektu Aleksandrę Zińczuk wspieraną ze strony biblioteki przez Małgorzatę Zińczuk i Urszulę Panasiuk.

Za nami kilka naprawdę ciekawych wywiadów. Na początek dobry przykład dały pracownice MBP - Dorota Garczyńska, Wanda Lubczyńska i Ewa Krukowska. W ślad za nimi poszły, zaprzyjaźnione z biblioteką, mieszkanki naszego miasta, panie Czesława Michańska, Irena Rutkowska, Maria Suczko i Wiesława Kościuk. Scenariusz praktycznie zawsze był ten sam – nasze rozmówczynie szły w zaparte, że nic nie pamiętają albo jeśli już coś pamiętają to na pewno nikogo to nie zainteresuje. Wystarczyło jedno lub dwa pytania aby wywołać niepowstrzymaną lawinę wspomnień:)

Z czasem udało nam się przekonać również mężczyzn, że kamera to nic strasznego. Swoimi przemyśleniami podzielili się z nami Pan Jan Korzeniewski oraz Pan Edmund Brożek – członek AK i uczestnik bitwy pod Wyrykami. Kopalnią informacji na temat Włodawy i powiatu okazały się zbiory pana Krzysztofa Skibińskiego, który zgodził się nam zaprezentować swoją kolekcję starych fotografii, na których uwieczniono miasto i jego mieszkańców. Pokaz poparty został niezwykle rzeczową i fascynująca opowieścią o życiu Włodawy pierwszej połowy XX wieku.

Uczestniczyliśmy także w warsztatach z montażu audio poprowadzonych przez Dominikę Majuk. A animatorzy kultury ze Stowarzyszenia Homo Faber – Anna Dąbrowska i Piotr Skrzypczak – dopingowali nas do działania.

Powoli zbliżamy się do finału, ale nadal zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby się podzielić z nami swoimi wspomnieniami.

Kontakt:
Aleksandra Zińczuk – koordynator programu, 663 990 954 (telefonicznie)
Urszula Panasiuk, Małgorzata Zińczuk – informacja w MBP we Włodawie,
ul. Przechodnia 13

Projekt organizowany przez Grupę Mowa Żywa w partnerstwie z MBP we Włodawie. Projekt współfinansowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności administrowanych przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży w ramach Regionalnego Programu “Równać Szanse” 2013.

Urszula Panasiuk

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii

Jesteś› tutaj: Regionalia Mamy pierwszych rycerzy!