ZDUMIENI TALENTEM - wernisaż prac Jakuba Kirsznera

Co po nas pozostanie?
Kto zachowa o nas pamięć po wiekach?

Rozważania tak wielkiej wagi snuje w jednym ze swoich wierszy Jakub Kirszner. Przez Jakuba przemawia prawdziwy artysta, którym pomimo swojego młodego wieku niewątpliwie jest. Bo jak na stronach „Doktora Żywago” zaznaczył Borys Pasternak „sztuka zawsze, nieustannie zajmuje się dwiema sprawami: wiecznie rozmyśla o śmierci
 i dzięki temu wiecznie tworzy nowe życie”. Jakub przekazuje tę iskrę za pośrednictwem liryki i rysunku. Podąża dwoma ścieżkami, które pozwalają
mu wyrazić siebie. W Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie, obie te drogi skrzyżowały
się w postaci jego autorskiej wystawy „Ołówkiem czarowane”, której wernisaż odbył się 16 kwietnia 2015 r.

Jakub Kirszner - Ołówkiem czarowane - wernisaż 16.04.15 r.

Goście po raz kolejny nas nie zawiedli. Lokalne władze reprezentowali Burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński oraz Kierownik Wydziału Edukacji i Polityki Społecznej Starostwa Powiatowego Leszek Popik. Nie zabrakło również byłych i obecnych nauczycieli i wychowawców oraz kolegów i koleżanek Jakuba. Witając gości Dyrektor MBP Jacek Żurawski wyraził swoją radość z faktu, że nasza biblioteka przyciąga kolejne młode talenty.

z twojego zdumienia nad światem rodzi się piękno
powiedz sobie tylko, że chcesz

Zdumiony nad światem Jakub tworzy piękno. Pięknem tym dzieli
 się z nami za pośrednictwem 26 prac wykonanych ołówkiem. Prezentowane w Galerii na Poddaszu szkice są odzwierciedleniem jego planów związanych
 ze studiami na kierunku architektura. Jako przyszły kreator, Jakub doskonale zdaje sobie sprawę, z tego że odręczny rysunek stanowi niesamowitą wartość, a wprawnego posługiwania się ołówkiem, nie zastąpi znajomość najlepszych programów graficznych. Bohater dzisiejszego dnia doskonali tę umiejętność, uczestnicząc w kursie rysunku architektonicznego w Lubelskim Instytucie Architektury i Sztuki.

Swoje zdumienie nad światem Jakub wyraża również za pośrednictwem poezji. Jako młody literat od siedmiu lat zdobywa nagrody i wyróżnienia
 w kolejnych edycjach Konkursu Literackiego organizowanego przez Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie. Prace docenione przez jury publikowane są w okolicznościowych tomikach. Jakub jest także stypendystą Marszałka Województwa Lubelskiego w dziedzinie twórczości artystycznej za rok szkolny 2011/2012. Marszałek wręczył mu również dyplom szczególnego uznania za osiągnięcia artystyczne i pracę na rzecz rozwoju kultury Lubelszczyzny.

Pani Arlena Krawczuk Dyrektor I LO. im. Tadeusza Kościuszki, zaznaczyła, że wspaniale jest mieć wśród swoich uczniów tak zdolne jednostki. Nie lada sztuką jest wzorowo wywiązywać się ze szkolnych obowiązków a oprócz tego realizować swoje pasje. Pasje, których Jakub ma sporo, bo poza rysowaniem i poezją, silnie pociągają go gry komputerowe, literatura fantasy i parkour. Jakub okazał się dumą nie tylko rodziców i szkoły. Jakub jest dumą całego miasta a nawet powiatu. Burmistrz Wiesław Muszyński przekazał mu swoje gratulacje a Pan Leszek Popik przyłączając się do powinszowań wyraził uznanie dla talentu młodego artysty.

Przyjaciel potrzebny od zaraz!
Będę bardzo się starał

Patrząc na to ilu gości przybyło na czwartkowy wernisaż, ogłoszenie Jakuba wydaje się być lekko nieaktualne. W naszej małej „Galerii
na Poddaszu” zgromadziło się grono jego bliskich. Wśród kolegów
i koleżanek nie zabrakło rodziców, siostry i dziadka. Rodzina nie kryła wzruszenia słysząc słowa uznania kierowane w stronę ich syna, wnuka i brata.

Pomimo zbliżającej się matury, koledzy stanęli na wysokości zadania i przygotowali własne interpretacje wierszy Jakuba, które przeplatały, kolejne punkty scenariusza wernisażu. Za to zaangażowanie dziękujemy Janinie Szymańskiej, Paulinie Sosińskiej, Karolinie Wołos, Jakubowi Trochimiukowi, Patrykowi Torbiczowi, Mateuszowi Teterukowi oraz Pani Róży Szaranik, która przygotowała uczniów do dzisiejszego wystąpienia.

Na koniec nie zabrakło tradycyjnych rozmów przy słodkiem poczęstunku, który ufundowany został przez Pana Henryka Siemiaka. Wyjątkową niespodzianką był tort z wizerunkiem bohatera wydarzenia.

Urszula Panasiuk

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii
Fot. Edyta Pietrzak

Jesteś› tutaj: Regionalia ZDUMIENI TALENTEM - wernisaż prac Jakuba Kirsznera