Noc z Andersenem w Hańsku

W nocy z 24 na 25 kwietnia najmłodsi czytelnicy Biblioteki Publicznej Gminy Hańsk próbowali dowiedzieć się „Co robią książki nocą?” Było to możliwe dzięki organizowanej już po raz czwarty „Nocy z Andersenem”. Tegorocznej edycji przyświecało hasło „Taki nastrój jest w teatrze, że zachwycam się, gdy patrzę”. W otwartej części imprezy uczestniczyło blisko 100 osób, natomiast na nocleg wśród książek zdecydowało się 50 dzieci.

BPG Hańsk, Noc z Andersenem 2015

Głównym celem „Nocy z Andersenem” jest rozbudzenie w dzieciach zainteresowań czytelniczych, skojarzenie czytania z przyjemnością, a nie obowiązkową lekturą. Tradycją Nocy z Andersenem jest więc głośne czytanie dzieciom. W tym roku na zaproszenie biblioteki odpowiedzieli goście: Barbara Korona, Teresa Głogowska, Alicja Łapińska – nauczycielki z miejscowego przedszkola oraz Monika Urbańska-Nazaruk – instruktor ds. bibliotek powiatu włodawskiego.

Uczestnicy imprezy próbowali za słowami wiersza J. Kulmowej zastanowić się, „Po co jest teatr?” Noc z Andersenem rozpoczął zatem występ grupy teatralnej „AHA” z Gminnego Ośrodka Kultury w Hańsku z przedstawieniem „Królowa Śniegu” przygotowanym pod okiem Moniki Koziej.

Następnym punktem nocnych harców w bibliotece był program w wykonaniu aktorów – Małgorzaty Adamczyk, Pauliny Kuśmirowskiej oraz Wioletty Tomica z Teatru im. H. Ch. Andersena z Lublina. Dzieci miały okazję nie tylko posłuchać głośnego czytania w wykonaniu aktorów, poznać ich pracę, ale również wziąć udział w wielu kreatywnych i rozwijających wyobraźnię zabawach. Ponadto uczestnicy nocowania uczestniczyli w warsztatach teatralnych przeprowadzonych przez aktorów teatru im. H. Ch. Andersena pt. „Pleciemy historię”, „W domu lalek”, „Kostium teatralny”.

Zabawy integracyjne i tańce czekały na dzieci podczas spotkania z Bogusławą Górską – koordynatorem akcji „Cała Polska czyta dzieciom” w powiecie włodawskim, która jak co roku odwiedziła bibliotekę w Hańsku podczas „Nocy z Andersenem”.

Ponadto uczestnicy imprezy pisali regulamin wzorowego uczestnika Nocy z Andersenem, brali udział w wielu zabawach z chustą animacyjną i próbowali swoich sił na scenie teatralnej GOK, prezentując swoje talenty recytatorskie, taneczne, gimnastyczne wokalne w konkursie „Mali giganci”.

„Noc z Andersenem” odbywa się w ramach kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”, której liderem na terenie gminy Hańsk jest bibliotekarka Agnieszka Wróbel.

Biblioteka Publiczna w Hańsku dziękuje wszystkim opiekunom i wolontariuszom za zaangażowanie i wsparcie!

Agnieszka Wróbel
BP Hańsk

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć:

Jesteś› tutaj: Regionalia Noc z Andersenem w Hańsku