Po wakacyjnej przerwie powróciliśmy do intensywnej pracy z wydarzeniem dobrze znanym, ale w nieco zmienionym formacie. Narodowe Czytanie 2024 rozpoczęliśmy wyjątkową rozmową - o tajniki pracy aktora zapytaliśmy Jerzego Rogalskiego znanego nam dobrze z desek teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie, seriali “07 zgłoś się” i “Plebania”, czy serii filmów “Kogel-Mogel”.

Na scenie uśmiechnięta prowadząca i aktor Jerzy Rogalski w ekspresyjnej pozie

Na wstępie sformułowaliśmy odpowiedzi na kilka pytań fundamentalnych:

Prowadząca: Placki ziemniaczane - z cukrem czy ze śmietaną?
J. Rogalski: Po węgiersku.

Prowadząca: Majonez - kielecki czy winiary?
J. Rogalski: Obojętnie.

Prowadząca: Film czy teatr?
J. Rogalski: I film, i teatr… i telewizja!

Ujęcie z perspektywy sceny. Prowadząca i aktor Jerzy Rogalski rozmawiają stojąc twarzami do siebie. W tle zasłuchana i uśmiechnięta publiczność

Aktorstwo to idée fixe Pana Jerzego. Wizyta na spektaklu “Balladyna” w lokalnym domu kultury? Udział w jasełkach zorganizowanych przez siostry zakonne? Doświadczenie służenia do mszy świętej? Sam nie potrafi dokładnie określić źródeł tej fascynacji. Niezależnie od tego, co było iskrą, zaskutkowało blisko 55 latami na scenie i kinowym ekranie. Samych tytułów teatralnych zliczyć możemy blisko 150.

Spotkanie w bibliotece było połączeniem refleksji na temat tożsamości aktora, wyższości słowa nad energią i tego, że “drugoplanowy” nie równa się z “mający łatwiej”, z szeregiem anegdot, w których to Pan Jerzy utożsamiany był z Tośkiem (jedną postaci z serialu “Plebania”). Te drugie wywoływały wśród włodawskiej publiczności regularne wybuchy śmiechu.

Ujęcie z perspektywy sceny. Dyrektor MBP we Włodawie Dorota Redde-Sawczuk wręcza aktorowi Jerzemu Rogalskiemu bukiet kwiatów. W tele bijąca brawo publiczność.

Po krótkiej przerwie przeszliśmy do performatywnego czytania fragmentów tegorocznej lektury, czyli “Kordiana” Juliusza Słowackiego. Podczas pięciu scenicznych wejść w bohaterów dramatu wcielili się (w kolejności występujących):

Widok na scenę na której siedzą czytający Leszek Popik i katarzyna Grzywaczewska

Leszek Popik - Kierownik Wydziału Edukacji i Polityki Społecznej Starostwa Powiatowego we Włodawie;
Katarzyna Grzywaczewska - Radna Rady Miejskiej we Włodawie;

Widok na scenę na której siedzi czytający Burmistrz Wiesław Muszyński

Wiesław Muszyński - Burmistrz Włodawy;

Widok na scenę na której siedzą czytające Renata Kapelko, Ewa Krukowska, Łucja Pamulska

Renata Kapelko - Przewodnicząca Rady Miejskiej we Włodawie;
Ewa Krukowska - Instruktor ds. bibliotek publicznych powiatu włodawskiego;
Łucja Pamulska - Radna Rady Miejskiej we Włodawie;

Widok na scenę na której siedzą uczniowie ubrani w ciemne, jednolite stroje z czerwonymi dodatkami

Uczniowie I LO. im. T. Kościuszki we Włodawie pod kierunkiem Beaty Szmidt;

Widok na scenę na której siedzą czytające Dorota Redde-Sawczuk, Ewa Osowiec, Anna Megiel

Dorota Redde-Sawczuk - Dyrektor MBP we Włodawie;
Ewa Osowiec - Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy we Włodawie;
Anna Megiel - Radna Rady Miejskiej we Włodawie.

Tegoroczne czytanie było tym większym wyzwaniem, że na widowni cały czas pozostawał z nami Pan Jerzy. Na szczęście włodawscy lektorzy nie dali się zwyciężyć presji i nie ulegli tremie. Wręcz przeciwnie! Obecność profesjonalisty wyzwoliła w nich dodatkowe potencjał i energię. Nasz gość zauważył te starania i wielokrotnie tego wieczoru podkreślał, jak “dobrze do wydarzenia przygotowali się czytający”. Doceniła to też Dyrektor MBP we Włodawie Dorota Redde-Sawczuk dziękując wszystkim zaangażowanym.

Widok na scenę na której stoją uśmiechnięci Dyrektor MBP Dorota Redde-Sawczuk i aktor Jerzy Rogalski

Patronat Honorowy:
Burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński
Starosta Włodawski Mariusz Zańko
Sponsorzy: Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej we Włodawie, Siedlisko Sobibór
Partnerzy: Gmina Miejska Włodawa, Zarząd Powiatu we Włodawie, I LO. im. Tadeusza Kościuszki we Włodawie
Patronat Medialny: Radio Bon Ton i tygodniki „Nowy Tydzień”, „Super Tydzień”

Wydarzenie koordynowały: Beata Wulczyńska - Kierownik Działu Udostępniania Zbiorów i Informacji i Urszula Panasiuk - Specjalista ds. rozwoju, analiz i sprawozdawczości, które dziękują całej ekipie bibliotecznej za każdy gest wsparcia, pomocy i choćby najdrobniejszy uśmiech. Zdjęcia wykonała Małgorzata Topolska - Bibliotekarz MBP we Włodawie.

Zdjęcie grupowe na którym widoczni są: aktor Jerzy Rogalski, wszyscy czytający oraz pracownicy biblioteki

Do zobaczenia za rok!

Urszula Panasiuk