Od stycznia do czerwca 2024 r. Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie realizowała cykl zajęć dla seniorów w ramach projektu „Akademia Szerokich Horyzontów” dofinansowanego w konkursie grantowym „Generacja 6.0” edycja VI organizowanym przez Fundację BGK.
Celem projektu był rozwój zainteresowań kulturalnych oraz przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu i technologicznemu: inicjatywy w obszarze społecznym i technologicznym, mające na celu poszerzenie wiedzy i rozwijanie umiejętności u osób w wieku 60+.
Podczas spotkania organizacyjnego, które odbyło się 9 stycznia 2024 r., przedstawiono założenia projektu i ustalono harmonogram zajęć. Na nasze zaproszenie zgłosiło się 50 osób, w tym 40 kobiet i 10 mężczyzn.
Nasz projekt składał się z kursów obsługi urządzeń cyfrowych (komputer, tablet, smartfon) oraz korzystania z social mediów, a także warsztatów fotograficznych, plastycznych i wokalno-muzycznych, zajęć z animacji kulturalnej i edukacji czytelniczej. Odbył się również kurs języka angielskiego na poziomie podstawowym.
W sumie odbyło się 90 godzin zajęć, na których frekwencja wyniosła 747.
Kurs obsługi urządzeń cyfrowych poprowadził Marek Paszkowski, bibliotekarz Czytelni Internetowej, od wielu lat prowadzący kursy komputerowe dla seniorów.
Z tematyką social media zapoznała seniorów Edyta Pietrzak – kustosz Działu Regionalnego, pomysłodawca i organizator wielu imprez edukacyjno-kulturalnych, redaktor bibliotecznej strony internetowej oraz administrator profili na portalach społecznościowych.
Warsztaty fotograficzne odbyły się pod okiem Radosława Kuczyńskiego – pasjonata fotografii, członka klubu fotograficznego RONDO, od wielu lat współpracującego z włodawską biblioteką przy realizacji zajęć tematycznych dla seniorów.
Kurs języka angielskiego i warsztaty plastyczne przeprowadziła Mirosława Sławińska – doświadczony nauczyciel języka angielskiego, a zarazem artysta-plastyk, od wielu lat edukująca włodawskich seniorów. W ramach projektu seniorzy otrzymali niezbędne materiały warsztatowe i podręczniki „Angielski dla seniora".
Warsztaty wokalno-muzyczne odbyły się pod kierunkiem Marcina Obuchowskiego – kompozytora, aranżera, poety i tekściarza, wokalisty, chórmistrza i multiinstrumentalisty, doświadczonego w prowadzeniu zajęć dla zespołów seniorskich.
Zajęcia z animacji kulturalnej odbyły się pod opieką Urszuli Panasiuk – bibliotekarza Filii nr 5, animatorki wydarzeń dla różnych grup wiekowych.
Zajęcia z edukacji czytelniczej poprowadziła Monika Urbańska-Nazaruk – bibliotekarz, instruktor powiatowy i animator kultury, opiekun Dyskusyjnego Klubu Książki i moderator bibliotecznych spotkań autorskich.
W ramach projektu zorganizowany został plener artystyczny w Ośrodku Edukacyjnym Poleskiego Parku Narodowego „Poleskie Sioło”.
Podczas tego wydarzenia uczestnicy pod opieką merytoryczną instruktorów wykonali prace fotograficzne i plastyczne w scenerii tradycyjnej zagrody poleskiej oraz rezerwatu Durne Bagno. W ramach zajęć muzyczno-wokalnych seniorzy doskonalili swoje umiejętności, które następnie zaprezentowali przy uroczystym ognisku. Odbyły się również warsztaty literackie i spotkanie autorskie z Michałem Śmielakiem, pisarzem, autorem kryminałów i thrillerów, którego powieść "Osada" zdobyła główną nagrodę Vivelo Book Awards 2024 za najlepszy polski kryminał.
Przewodnikiem po szlaku na Durne Bagno był Włodzimierz Czeżyk, leśnik, miłośnik przyrody i historii regionu, od lat współpracujący z biblioteką.
12 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie projektu. Merytorycznego podsumowania dokonał koordynator projektu Jacek Żurawski – administratywista, animator i menedżer kultury, współorganizator wielu imprez edukacyjnokulturalnych miejskich i bibliotecznych. Twórca działającego od 2013 r. bibliotecznego klubu "Emeryt :) pl". Pomysłodawca i koordynator wielu inicjatyw i projektów skierowanych do seniorów.
Certyfikaty uczestnictwa oraz podziękowania osobom zaangażowanym w realizację wręczyła dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie Dorota Redde-Sawczuk.
Osobiste gratulacje organizatorom i uczestnikom złożyła Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej we Włodawie Janina Klimczuk.
Uroczystości towarzyszył mini koncert muzyczny w wykonaniu seniorów przy akompaniamencie Marcina Obuchowskiego.
W Galerii Na Parterze odbył się wernisaż prezentujący najlepsze fotografie (przyroda, architektura, krajobraz) oraz prace plastyczne (rysunek, grafika, frottage, malarstwo – akryl, akwarela, kawa) wykonane przez uczestników warsztatów i pleneru artystycznego. W bibliotecznej e-galerii zaprezentowano fotoreportarze z przebiegu projektu. Uroczystość zakończyła się dyskusją przy smacznym poczęstunku.
Ogromne podziękowania składamy:
Dyrektorowi Poleskiego Parku Narodowego Jarosławowi Szymańskiemu za bezpłatne udostępnienie Ośrodka Edukacyjnego „Poleskie Sioło”.
Włodzimierzowi Czeżykowi - naszemu niezastąpionemu przewodnikowi za wspaniały spacer po leśnych ścieżkach.
Michałowi Śmielakowi – za niesamowite, inspirujące spotkanie, dzięki któremu „być może” niejeden nasz senior rozpocznie działalność literacką.
Wszystkim prowadzącym i pracownikom za wielki trud i zaangażowanie w organizację i przeprowadzenie zajęć.
Szczególne podziękowania kierujemy do Fundacji BGK za uznanie naszej inicjatywy i wsparcie finansowe włodawskiej społeczności.
Mamy nadzieję, że dzięki spotkaniom edukacyjnym w bibliotece seniorzy poszerzyli swoje horyzonty poprzez zdobycie wiedzy niezbędnej do korzystania bez obaw i kompleksów ze zdobyczy nowoczesnego świata, także jako świadomi twórcy i odbiorcy kultury i sztuki.
Jacek Żurawski
Edyta Pietrzak
Zapraszamy do obejrzenia dokumentacji fotograficznej na naszym profilu facebookowym.
Fot. Jacek Żurawski, Edyta Pietrzak, Joanna Orzeszko