zaprasza na spotkanie

- w 110. rocznicę urodzin Krystyny Krahelskiej

Oprawa muzyczna wydarzenia
Marcin Obuchowski z zespołem Śpiewające Włodawianki

Plakat anonsujący wydarzenie. Treść na plakacie zgodna z tekstem anonsu.

BIBLIOTECZNE SPOTKANIA REGIONALNE

18 września (środa) 2024 r., godz. 17.00
Galeria Na Parterze
ul. Przechodnia 13

ORGANIZATOR

PARTNERZY ORGANIZACYJNI

Gmina Miejska Włodawa
Powiat Włodawski
Włodawski Dom Kultury

PATRONAT MEDIALNY

Nowy Tydzień
Super Tydzień
Radio Bon Ton

Krystyna Krahelska "Danuta"
Etnografka, poetka, harcerka, sanitariuszka, łączniczka Armii Krajowej, pielęgniarka włodawskiego szpitala. W latach 1936–1937 pozowała Ludwice Nitschowej do pomnika Syreny w Warszawie. LINK

Zdjęcie portretowe mężczyznyStanisław Jadczak
Dziennikarz, wydawca, historyk-regionalista. Związany zawodowo z prasą lubelską już w czasie studiów na Wydziale Prawa UMCS. Autor ponad 1500 artykułów. Publikował m.in. w "Polityce", "Przeglądzie Tygodniowym", "Tygodniku Kulturalnym", "Kontrastach". "Słowie Podlasia".
Wielokrotnie nagradzany za reportaże, m.in. I nagrodą w konkursie "Gazety Krakowskiej" - za reportaż "Diariusz lipcowych dni" - jedyne świadectwo prasowe Lubelskiego Lipca 1980 roku.
Inicjator utworzenia i współorganizator gazety "Dziennik Lubelski" w 1990 r. Był prezesem zarządu koncernu wydawniczego "Kadex - Edytor", redaktorem naczelnym gazety codziennej "Express Fakty". Od 2002 r. jest red. nacz. miesięcznika "Ziemia Parczewska". Redaktor i wydawca "Rocznika Parczewskiego" i "Rocznika Hrubieszowskiego". Autor ponad 50 książek poświęconych historii regionu lubelskiego, m.in. albumu "Krystyna Krahelska bohaterka Warszawy rodem z Polesia", nagrodzonego laurem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Lublinie na najlepszą książkę 2015 roku. Autor tekstów w "Roczniku Chełmskim". W ostatnich 2 latach z jego inspiracji upamiętniono bitwę pod Kaznowem w sierpniu 1920 roku oraz Unitów z parafii Ostrów Lub. skazanych przez carat w l. 1874-1875 na wygnanie do guberni syberyjskich. Miłośnik Włodawy.